«Фантомні родини реальної війни»: бориспільська письменниця Світлана Дідух-Романенко презентувала у Литві артпроєкт про війну в Україні

У литовському Паневежисі відкрилася фото- та відеовиставка бориспільської письменниці та фотографки Світлани Дідух-Романенко. «Фантомні родини реальної війни» – артпроєкт про українські родини, які після початку війни в Україні приїхали до Литви, шукаючи притулку.

«Чому виставка отримала таку назву?» Фантомний біль – це коли людина втрачає руку чи ногу, але все ще болить. Тут біль схожий. Половини сім’ї вже немає, але це відчувається. Ми забрали з України найдорожче – дітей. Ми бачимо картини війни по телевізору, але ми не відчуваємо цього болю в родинах. Я боюся, що люди звикнуть до війни. Я хотіла показати світлини 8 сімей і через особисті історії довести, що до війни не звикнеш», – розповіла авторка виставки.

До світлин прикріплені QR-коди, тож кожен відвідувач виставки, який відсканує їх за допомогою мобільного пристрою, зможе не лише побачити зображення, а й дізнатися про сімейну історію.

Більшість сімей, які приїхали до Литви і знайшли там притулок, складаються лише з жінок і дітей, тому що чоловіки залишилися в Україні воювати, волонтерити та працювати в умовах війни, намагаючись якось підтримувати економіку. Багато бабусь і дідусів теж залишилися в Україні. Вони обожнювали своїх онуків, але не могли полишити рідний дім, де прожили все життя. Не всім сім’ям вдалося привезти до Литви своїх домашніх улюбленців, які для багатьох теж були рідними.

Проєкт реалізовано за кошти Литовської ради культури та у співпраці з Центром мистецтв Стасіоса Ейдріґявічюса.

За матеріалами Паневезької публічної бібліотеки імені Габріелє Петкевічайте-Біте

Share Button