НОВИЙ ЕПІДСЕЗОН: ВІСПА МАВП vs COVID-19

В Україні 19 вересня зареєстрували другий випадок мавпячої віспи. Перший лабораторно підтверджено 15 вересня. Про це Міністерство охорони здоров’я повідомили у Телеграмі. Обидва пацієнти госпіталізовані.

«Саме тому закликаємо всіх, хто має схожі до віспи мавп симптоми, одразу звертатись по медичну допомогу та самоізолюватись. Це важливо, щоб не наражати інших людей на небезпеку», – наголосили в МОЗ.

КОМПЕТЕНТНО

Завідувачка інфекційного відділення Олена Сабурова про COVID-19 та мавпячу віспу

ВАКЦИНУВАТИСЯ ПРОТИ COVID ПОТРІБНО ВСІМ

– На сьогодні в інфекційному відділенні хворих на COVID-19 немає, оскільки таких направляємо до Переяславської лікарні. Якщо порівнювати статистику захворюваності на коронавірусну хворобу за останні два місяці, то у вересні кількість хворих збільшилася. Проте поки що не можна сказати, що це пов’язане з певною порою року.

Швидше за все, зараз збільшиться кількість амбулаторних хворих, які не потребуватимуть стаціонарного лікування. Проте у людей, які мають певні хронічні захворювання – серцево-судинну патологію, цукровий діабет, кардіологічні чи інші проблеми, може спостерігатися важчий перебіг хвороби, а потім навіть ускладнення. До групи ризику можна віднести людей старшого віку. Однак вакцинуватися раджу всім. Чим більше буде вакцинованих, тим кращою буде епідеміологічна ситуація щодо ковіду в Борисполі.

НЕОБХІДНОСТІ У ВАКЦИНАЦІЇ ПРОТИ МАВПЯЧОЇ ВІСПИ НАРАЗІ НЕМАЄ

– Чи загрожує мавпяча віспа Борисполю? – Якоюсь мірою, як і будь-яке інфекційне захворювання. На сьогодні, можливо, це менший ризик, оскільки українці не так активно подорожують за кордон. Окрім того, мавпяча віспа передається не так швидко, як COVID-19. Та все ж тісний контакт, спільний посуд, одяг можуть стати фактором передавання хвороби.

Звісно, вакцинація позитивно впливатиме на перебіг хвороби та її профілактику, проте необхідності у вакцинації проти мавпячої віспи наразі немає.

Зазвичай, план подальших дій нам надходять від Центру громадського здоров’я або санепідстанції. І якщо у Бориспільській міській ТГ виявлять хворого на мавпячу віспу, то найперше – пацієнта потрібно ізолювати від інших людей.

Інф. «ТС»

ДОВІДКОВО

Мавпяча віспа – це віспоподібне захворювання, яке спричинюють віруси родини поксвірусів. Вона подібна до натуральної віспи, проте має меншу летальність і легші симптоми.

За даними МОЗ, до 2022 року випадки зараження мавпячою віспою фіксувалися в країнах Центральної та Західної Африки. На сьогодні більш ніж половина зафіксованих випадків припадає на Південну й Північну Америки.

До основних симптомів захворювання належать лихоманка, головний біль, біль у м’язах та спині, збільшені лімфатичні вузли, озноб, біль у горлі, закладеність носа, кашель і висип.

Висип може мати вигляд пухирів або прищів. З’являється спочатку на обличчі, усередині рота, згодом — на інших частинах тіла. Висип проходить різні стадії до повного загоєння.

Іноді висип з’являється першим, потім приєднуються інші симптоми. У деяких випадках усе обмежується лише шкірними проявами.

В одних людей мавпяча віспа може супроводжуватися легкими симптомами, в інших — серйозними наслідками з потребою лікування в медичних закладах. У групу підвищеного ризику тяжкого перебігу цієї хвороби входять вагітні, діти та люди з ослабленим імунітетом, імунодефіцитом.

Тривалість захворювання зазвичай становить від 2 до 4 тижнів.

Передається мавпяча віспа від людини до людини через фізичний контакт з інфекційним висипом, струпами або біологічними рідинами організму хворого.

Захворювання може поширюватися з моменту появи симптомів до повного загоєння висипу та утворення свіжого шару шкіри. Щоб запобігти зараженню, слід уникати контакту «шкіра до шкіри» з людьми, у яких є відповідні симптоми, уникати контакту з предметами й матеріалами, що їх використовував хворий.

Наголошується, що з метою профілактики важливо регулярно мити руки з милом або використовувати дезінфекційний засіб на спиртовій основі. Необхідно дезінфікувати й мити поверхні, до яких доводиться торкатися в середовищах, де могли бути заражені люди.

Вакцин проти мавпячої віспи, за інформацією МОЗ, у світі є три, проте їхнє виробництво та запаси дуже обмежені.

Масову вакцинацію проти цього захворювання Всесвітня організація охорони здоров’я нині не рекомендує.

ОФІЦІЙНО

Заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін: «У липні в Україну було доставлено 5 тисяч ПЛР-тестів, які будуть використовуватися для діагностики цієї інфекційної хвороби. Вони були розподілені по обласним Центрам контролю та профілактики хвороб. Таким чином на рівні держави є діагностичні засоби».

Share Button