«Підтримка – це суперсила»: психологиня дала поради вчителям і батькам, як підтримати дітей під час навчального процесу

Цього року навчальний рік буде справді складний, особливо для школярів та їх батьків, адже викликаний трагічними воєнними подіями в Україні. Через ракетні обстріли, часті повітряні тривоги можлива евакуація учнів разом із вчителями до укриттів.

Психологиня Бориспільського НВК «Спеціалізована школа І-ІІІ ступенів імені Костянтина Могилка» Олена Ярова дала поради, як підготувати себе та своїх дітей до початку навчального року.

Поради для дорослих

Діти початкової школи сприймають небезпеку через призму авторитетних для них дорослих: батьків, учителів, вихователів, наголошує Олена Ярова. Тож у цьому випадку важливо, наскільки сконцентрованими та спокійними будуть самі вчителі, які навчатимуть учнів.

Безпека для людини є однією із базових потреб, тож у наших сьогоднішніх реаліях потрібно бути готовим до відволікання уваги, погіршення пам’яті. Тому вчителям необхідно надавати підтримку учням, проявляти і чуйність, і вимогливість одночасно.

Щодня варто запитувати в учнів про їх самопочуття, відстежувати настрій, проводити розминку, ігри на розвиток дихання, психологічні хвилинки тощо.

Якщо дитина перебуває у напруженому, тривожному чи агресивному стані – її можна направити до психолога, аби той надав більш кваліфіковану допомогу.

Поради для батьків

Якщо дитина йде до першого класу – варто пояснити їй, що її там чекають учителі та в якому форматі відбуватиметься навчання: уроки, дзвінки, можливе відвідування укриття тощо.

Дитина повинна знати, що у школі вона перебуває в безпеці, при цьому в поясненнях не вживати частку «не», оскільки наш мозок сприймає це як щось негативне. Адже впевненість батьків передається і їх дітям. Тому батькам рекомендовано також частіше відпочивати, аби в кожного з них був внутрішній спокій.

Батьки мають постійно говорити дітям, що вони поруч, а в школі про них обов’язково подбає вчителька – всі дорослі працюють задля їх безпеки тощо.

Батьки мають якісно приділяти час дітям, тим паче зараз – це можуть бути спільні хобі, приготування вечері тощо. Дитина має відчувати себе потрібною і важливою для батьків.

Окрім того, дорослим варто наголошувати дітям, що навчатися – це добре, за таку можливість ми маємо дякувати ЗСУ й усім, хто працює задля нашої перемоги. Це також знижує рівень тривоги.

Кожна підтримка – це така собі суперсила, тож варто підкреслювати, що навчаючись – вони перебувають на своєму місці. Кожен робить свій внесок у перемогу: хтось воює, хтось лікує, а учні здобувають знання і нестимуть відповідальність за те, якою стане наша Україна у майбутньому.

У будь-якому разі кожен має розуміти, що емоції, які він відчуває, – страх, ненависть, безвихідь – зараз це нормально, адже війна це ненормальна ситуація. Головне – виражати їх різними методами: диханням, заняттям спортом тощо, але ні в якому разі не накопичувати у собі.

Підготувала Валерія ШУЛЬГА, «ТС»

Share Button