Миротворчий досвід гвардійців Міжнародного центру застосовується у підготовці підрозділів Нацгвардії

«Блакитні шоломи»: 29 травня світ відзначає Міжнародний день миротворця ООН

DSC09349ПОЛКОВНИК АНДРІЙ ПРИХОДЬКО

Перший заступник начальника Міжнародного центру – начальник штабу полковник Андрій Приходько взяв участь у двох місіях у складі миротворчих операцій під егідою ООН. Одна з них – у міжнародній операції ООН з підтримання миру та безпеки в Демократичній Республіці Конго 2011-13 роках. Інша – в складі сил ООН у Кот-д’Івуарі з жовтня 2015-го по 2017 рік.

У першій місії він перебував на посаді офіцера зв’язку відділу координації спеціальних поліцейських підрозділів місії ООН в місті Кіншаса. До складу відділу входили представники Канади, Франції, Румунії, Ємену та ряду інших країн світу.

– Андрію Володимировичу, які обов’язки входили до Вашої компетенції?

– Основними з них були відбір та підготовка спеціальних поліцейських підрозділів ООН, планування їх повсякденної діяльності, всебічне забезпечення, дорадча допомога командирам підрозділів під час несення служби на блокпостах, патрулюванні, супроводження та охорони VIP-персон відповідно до стандартів ООН. А під час чисельних масових маніфестацій у місті Кіншаса я координував дії сформованих поліцейських підрозділів з метою забезпечення охорони персоналу та баз ООН, а також для забезпечення захисту цивільного населення.

З якими викликами та загрозами зустрілись під час місії?

– Перш за все, це знаходження в агресивному середовищі, можливість прямого знищення під час бойових нападів, що вимагає постійної концентрації уваги, а ще несприятлива епідеміологічна обстановка, зокрема ризики захворіти екзотичними інфекційними захворюваннями. Щоб їх мінімізувати, треба мати добру професійну підготовку та знати обстановку в регіоні.

Який отриманий у місіях досвід є найцінніший?

– Вважаю, це досвід проведення багатонаціональних міжнародних навчань поліцейських підрозділів, в яких взяли участь близько 2000 осіб (представники країн Конго, Індії, Сенегалу та Бангладеш) із залученням спеціальної техніки та спецзасобів.

Як в подальшій службі Ви використовуєте набуті знання та навички?

– Отриманий мною реальний військовий досвід під час миротворчих місій має застосовування при підготовці навчальних програм підготовки підрозділів громадської безпеки. Цьому передувало його узагальнення та вивчення навчальних матеріалів іноземних правоохоронних структур. Програми пройшли апробацію та активно впроваджуються у підготовці підрозділів громадської безпеки Нацгвардії.

У 2019 році навчальним відділом (центром) підготовки підрозділів громадської безпеки Міжнародного центру було проведено 10 базових курсів та охоплено понад 750 військовослужбовців з різних військових частин Національної гвардії України. За підсумками року підрозділ, який очолював полковник Андрій Приходько, визнано кращим серед навчальних центрів та нагороджено перехідним кубком.

ПОЛКОВНИК СЕРГІЙ РЕКУН

Миротворець заступник начальника Міжнародного центру НГУ полковник Сергій Рекун до участі у миротворчій місії в 2006-2007 роках проходив службу у військовій частині 2260 з охорони дипломатичних представництв на посаді заступника командира роти. Коли запропонували взяти участь у місії на посаді патрульного спеціального миротворчого підрозділу МВС у Республіці Косово, погодився без вагань, адже давно мріяв випробувати себе у військових умовах в реальному часі, активно займався спортом та вдосконалював свої бойові навички.

«У червні 2006 року ми прибули до міста Гниляни, де розташовувався український підрозділ. Виконували поліцейські функції, забезпечували громадський порядок у секторі відповідальності підрозділу, несли службу з охорони важливих об’єктів, адміністративних закладів, селищ, де проживали сербські анклави, супроводжували православне духовенство та перших осіб регіону. Одним із важливих обов’язків було виявлення та боротьба з незаконними збройними формуваннями та несення служби на блокпостах у гірських районах краю.

На той час після передавання влади місцевому населенню основним завданням миротворчої місії було не допустити продовження збройного конфлікту та завадити його ескалації. Такий довгоочікуваний мир в регіоні міг зруйнуватися без стабілізаційних дій миротворчих сил ООН», – згадує гвардієць.

«В одному із гірських районів Косово поблизу села Березовиця розташовувались два наші блокпости, що виконували стабілізаційні функції в цій місцині. Я був начальником одного з них, облаштованого на верхньому перевалі. До його складу входили українські та турецькі правоохоронці. Одного дня під час обходу прилеглої території біля копиці сіна виявив вибуховий пристрій з використанням артилерійського снаряду, він був на взводі. Знешкоджував сам, адже часу на роздуми не було, могли постраждати товариші та місцеві жителі. За оцінкою викликаних на підмогу саперів сил KFOR, пристрій міг здетонувати будь-якої миті. Про ризик для життя не думав, зрозумів лише потім. В нагоді стали військові знання та бойова підготовка».

За півтора року перебування в міжнародній місії в Республіці Косово Сергій Володимирович Рекун був народжений медаллю ООН «На службі миру», а після повернення в Україну – відомчою відзнакою МВС «Мужність, честь, закон».

Вже у серпні 2014 року під час перебування в зоні проведення АТО отриманий миротворчий досвід був застосований ним під час несення служби на блокпостах. Завдяки умілим діям та організації служби він зберіг життя не одному військовослужбовцю. В бою на блокпосту біля міста Комсомольськ отримав поранення, але не залишив підрозділ, а продовжив  командування. За мужність і героїзм нагороджений орденом «За мужність» III ступеня.

У Міжнародному центрі полковник Сергій Рекун з часу його створення. Маючи бойовий досвід та участі у миротворчих місіях ООН, започатковував міжнародне співробітництво навчального центру з країнами-партнерами НАТО, зокрема, представниками США та Збройних сил Канади в України. Під його керівництвом створюються сумісні з міжнародними партнерами програми підготовки підрозділів оперативного призначення Нацгвардії та продовжується розбудова матеріально-технічної бази для навчання.

«Коли пройшов усі ланки – від солдата до командира підрозділу, то знаєш, чому треба навчати молодих воїнів, а використовуючи допомогу від канадських та американських колег, їх досвід та систему навчання, ми створюємо навчальні програми для колективної підготовки підрозділів сумісних з НАТО».

Пресслужба Міжнародного центру НГУ

Share Button