СКАРБНИЦЯ ІСТОРИЧНОЇ СПАДЩИНИ

Іванківському музею 40 років

Все почалося з археологічних знахідок на території Іванківського городища, що привертало увагу краєзнавця Петра Зінченка. Тоді, будучи директором сільського будинку культури, його тягнуло на розоране поле, де серед ріллі можна було знайти цікаві і цінні експонати древності – кам’яні сокири, крем’яні наконечники стріл, зернотерки та розтиральники доби бронзи,уламки посуду, шиферні пряслиця, залізні наконечники стріл, поржавілі від часу леза ножів, серпів, наральників та багато інших предметів давноминулого краю. З часом зібралася ціла колекція знахідок епохи палеоліту, скіфського часу, черняхівської культури, періоду Київської Русі. До колекцій додалися предмети селянського побуту, численні фотографії, історичні документи, предмети часів козаччини тощо. Таким чином виникла ідея створення сільського музею, який розмістився в невеличких чотирьох кімнатах на другому поверсі сільського будинку культури.

Відкриття музею спонукало учителів, учнів, жителів села, палких шанувальників історії до пошуку нових експонатів, які нині висвітлюються у вітринах музею, де можна побачити не лише окремі знахідки, а й цілі колекції. Підтримала ідею створення музею і сільська влада в особі голови сільради І.А. Пархоменка, директора школи В.Г. Сайка, директора радгоспу В.О. Депешка.

До роботи долучилися учні школи Олександр Чередник, Олександр Депешко, Іван Довгоп’ятий та ін. З кожним роком експозиція музею поповнювалася і збагачувалась новими предметами давнини. У 1993 році колегія управління культури Київської обласної адміністрації присвоїла музею звання народного. Від часу його відкриття у травні 1982-го до 1993 року музей працював на громадських засадах, але навіть після обрання П. Зінченка на посаду сільського голови, він продовжував опікуватися музеєм. У 2007-2009 рр. з допомогою сільської ради було проведено реконструкцію музейного закладу, що на сьогодні відповідає сучасним вимогам, необхідним при організації екскурсійно-туристичних відвідувань. У музеї налічується понад 5,5 тисяч музейних предметів основного фонду. Експозиційна площа становить понад 400 кв. метрів.

Музейна експозиція розповідає про багату історичну спадщину як села Іванків, так і Бориспільського краю від кам’яного віку і до сучасності. Вона охоплює добу бронзи, скіфський період, ранніх слов’ян, часи Руси-України, доби козацтва, Української революції 1917-1921 рр., колективізації, голодомору, репресій, час діяльності уродженців села Іванків братів Касяненків – Андрія, Івана, Євгена і Григорія, українських авіаторів, які в 1914-1921 рр. створили шість типів літаків власної конструкції, період Другої світової війни 1939-1945 років. Окремі зали й експозиційні стенди присвячені поету-земляку В.С. Швецю, поету і перекладачу, редактору газети «Трудова слава» М.І. Шостаку, українському скульптору, в роки війни моряку-кулеметнику Борису Іванову, воїнам-землякам і ветеранам війни. Окремий стенд присвячений землякам, учасникам АТО.

Пам’ятним для музею став 2009 рік, коли він серед тисячі музеїв України зайняв третє місце у Всеукраїнському конкурсі, організованому Національною спілкою краєзнавців, як «Кращий громадський та народний музей України» в номінації «Історія рідного краю». Як збирача й охоронця історичної спадщини упродовж багатьох років П.Ф. Зінченка нагороджено орденом Різдва Христового, медаллю «За особистий внесок у розвиток музейної справи», нагрудним знаком «За заслуги перед громадою», медаллю «За збереження історії», почесними грамотами Київської обласної ради та Київської обласної адміністрації, Бориспільської міської і Бориспільської районної рад. Він – лауреат премій ім. А. Левчука, академіка Петра Тронька Національної спілки краєзнавців України, Ірини Калинець Міжнародного освітнього фонду ім. Ярослава Мудрого. Йому присвоєно звання «Почесний громадянин Бориспільського району».

З утворенням територіальних громад з 2021 року музей підпорядкований Бориспільській міській раді. Як осередок культури став базою патріотичного виховання молоді, осередком навчально-виховної і наукової роботи школярів, які на основі музейних документів пишуть наукові роботи для участі в конкурсі Малої академії наук. Учні сільської школи Костянтин Оранський та Ірина Рудь в обласному конкурсі учнівських робіт зайняли, відповідно, третє і перше місце. За створення відеофільму «Остання висота» учениця Аліна Литвиненко у краєзнавчому конкурсі 2019 року за консультаційної підтримки Іванківського краєзнавчого музею серед учасників Баришівського, Бориспільського і Переяслав-Хмельницького районів виборола почесне друге місце.

Протягом багатьох років Іванківський музей тісно співпрацює з Національним музеєм «Битва за Київ у 1943 році» с. Нові Петрівці, Бориспільським державним історичним музеєм, Київською обласною організацією Товариства охорони пам’яток історії та культури, обласною спілкою краєзнавців України, Київською громадською організацією «Товариство ветеранів розвідки військово-морського флоту», пошуковими організаціями «Дніпро-Україна», Баришівською «Військові пошуки» та ін. Музей бере активну участь у військових археологічних дослідженнях. У районі кургану Язвеної могили виявлено близько 60 останків бійців і моряків Пінської флотилії, які були урочисто перезахоронені у братській могилі с. Іванків, а в районі сіл Мирне та Рогозів знайдено близько 70 останків воїнів, які загинули у вересні 1941 року.

За період існування музею його відвідали і відвідують жителі села, молодь, учнівські колективи шкіл і дитячих садків, учні сусідніх шкіл і районів, вчителі, поети, письменники, митці, народні депутати, громадські діячі з різних куточків України, воїни й учасники територіальної оборони,  а також із-за кордону, зокрема Німеччини, Італії, Іспанії, Мексики, Польщі, Ізраїлю та ін.

Зусиллями працівників музею, а саме – члена Національної спілки краєзнавців України П. Зінченка, підготовлено і видано книги «На зрізі розкопу», «Поміж плугом і мечем», «Багряний Трубіж 41-го», «На сторожі пам’яті». У стадії підготовки книги про братів авіаконструкторів Касяненків, «Бориспільщина від кореня до крони», «Енциклопедія П. Чубинського». З метою розширення роботи серед учнівської молоді в музеї започатковано наукові фонди Т. Шевченка, П. Чубинського, гетьмана Івана Сулими. Музей продовжує йти в авангарді пошукової краєзнавчої роботи, примноженні історичної спадщини Бориспільського краю та вихованні підростаючого покоління в дусі вірності і відданості Україні.

Андрій ЗИЛЬ, науковий працівник Іванківського краєзнавчого музею

Share Button