Податки на бідність. За що українців змусять заплатити в 2015 році

Податкова реформа, яку пропонує уряд, істотно вдарить по кишені населення.

Декларуватимуть всі

Кабінет міністрів пропонує Верховній Раді ввести загальне декларування доходів для фізичних осіб.

Із січня по листопад 2015 року всі громадяни повинні будуть подати так звану “нульову” декларацію. У ній потрібно вказати всі доходи, у тому числі отримані незаконним шляхом: готівкові гроші, заощадження, рухоме і нерухоме майно, цінні папери, частки/паї в юридичних особах.

Для тих громадян, які добровільно не задекларують свій дохід, задекларованими вважаються вартість активів платника податків у розмірі 200 тисяч гривень та вартість інших активів, які зареєстровані станом на 1 січня 2015 року.

Для контролю витрат фізичних осіб у Податковому кодексі встановлюється граничний розмір готівкових розрахунків. Так, розрахунок готівкою протягом дня між фізособою та підприємством не може перевищувати 15 мінімальних зарплат (18 тис 270 гривень). Такі ж обмеження встановлені між фізособами за договорами купівлі-продажу та підприємствами.

Наразі розрахунок готівкою обмежений сумою в 150 тисяч гривень.

Податок на нерухомість

Найбільш істотним для українців може стати поширення бази податку на нерухомість на всю житлову і нежитлову нерухомість незалежно від її площі.

Уряд пропонує скасувати норму, за якою не оподатковуються до 120 кв. м для квартир, до 250 кв. м для будинків і до 370 кв. м для різних видів житлової нерухомості в спільному володінні (будинків і квартир).

Кабмін має намір встановити єдину ставку для такого податку – до 2% від мінімальної зарплати (1 тис. 218 гривень) за 1 кв. м.

Умовно кажучи, в рік за один “квадрат” доведеться заплатити приблизно 24 грн. Якщо у вас “хрущовка” на 40 “квадратів”, то розмір податку становитиме майже тисячу гривень. У випадку, якщо ви проживаєте в сільській місцевості в будинку 100 кв. м, то в рік доведеться платити 2,5 тис. грн.

Також Кабмін пропонує виключити з переліку неоподатковуваних цим податком об’єктів ті, що належать багатодітним або малозабезпеченим сім’ям, опікунам дітей, дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування, але звільнити від податку МАФи та приміщення для ринкової торгівлі для малого та середнього бізнесу.

Органам місцевого самоврядування пропонується залишити право встановлювати пільги для цього податку для фізосіб залежно від їхнього майнового стану, а також для релігійних організацій.

Податок повинен стягуватися раз на рік.

Податок на автомобілі

Кабінет міністрів пропонує Верховній Раді в 2015 році ввести податок у розмірі 25 тисяч гривень на рік на автомобілі з дизельним двигуном понад 2,5 тис. куб. см і з бензиновим двигуном об’ємом більше 3 тис. куб. см, вік яких не перевищує п’яти років.

Крім того, проект Податкового кодексу з метою компенсації скасування збору за першу реєстрацію транспортних засобів пропонує підвищити ставки акцизного збору на авто, а також включити до переліку підакцизних товарів вантажні автомобілі і автобуси.

Крім цього, акцизний податок знову пропонується стягувати з легкових авто, які були ввезені як комерційні (тобто не обкладаються акцизом) і потім переобладнані в легкові.

Зарплати і пенсії

Передбачається збільшення ставки податку на доходи фізичних осіб. Це той податок, що громадяни сплачують щомісяця зі своєї офіційної зарплати в розмірі 15% або 17% — якщо місячний дохід перевищує 12 тис 800 гривень.

Відтепер працівник сплачуватиме 15% від місячного доходу, який не повинен перевищувати 12 тис  180 гривень. Якщо сума доходу буде більше, то ставка зросте до 20% від суми перевищення.

Ставку податку з доходів, отриманих від процентів, дивідендів або роялті підвищать з 15% до 20%.

Крім того, пропонується підвищити до 2% збір до Пенсійного фонду за купівлю готівкової валюти населенням. Безготівкова купівля валюти не буде обкладатися митом.

Пенсії, які перевищують 3 тис 654 гривні на місяць, обкладуть податком за ставкою 15% (податок стягуватимуть за перевищення). Раніше ця норма стосувалася пенсій від 10 тисяч гривень.

Військовий податок у розмірі 1,5% із зарплат українців буде продовжено ще на рік.

ДО СЛОВА. У четвер, 25 грудня, народні депутати в першому читанні підтримали Закон №1578 про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України (щодо податкової реформи).

Share Button