Донорство за ширмою уявлелення, або Скільки крові зібрали у Борисполі за один день

Одним із важливих способів підтримки та подолання критичних станів у поранених, як цивільних, так і військових внаслідок воєнних дій — є, зокрема, переливання крові. Для цього нашим лікарням необхідно мати достатній запас крові та постійно його поновлювати.

Ось тому минулого тижня, а саме 6 травня, у КНП «ББЛІЛ» кожен охочий міг стати справжнім «агентом крові».

Зібрати кров для Української армії до нашої лікарні приїхало дві бригади Київського обласного центру служби крові з Білої Церкви. Здати кров прийшло 107 охочих, лише за один день медики зібрали 51 л крові. 10 осіб не змогли цього зробити за станом здоров’я.

Того дня журналіст «ТС» поспілкувалася з донорами, спостерігала за процесом забору і сама вперше стала «агентом крові».

БІЛЬШІСТЬ У ЧЕРЗІ ЖІНКИ ТА МОЛОДЬ

У коридорі біля кабінету, де брали кров, було людно. Якщо гадаєте, що донори – це сильні й міцні чоловіки, то помиляєтеся, адже більшість у черзі жінки та молоді люди.

Спочатку потрібно було втиснутися у чергу, до якої записувала Олена, яка також сьогодні прийшла здати кров.

«Кров здавала неодноразово, – наголошує жінка, – але робити це постійно не завжди виходить. Для армії роблю це вперше, оскільки хочу зробити і свій маленький внесок у нашу перемогу. Кров – цінний скарб, адже вона завжди потрібна. І якщо відчуваєш потребу допомогти нашим захисникам, це можна зробити саме у такий спосіб і цілком безкоштовно».

Протискуюся крізь чергу і знайомлюся з лікаркою-трансфузіологом Людмилою Руденко, яка розповіла про всі процеси, через які проходить кожен донор.

Перш за все, реєструємося, з документів обов’язково потрібно мати паспорт та ідентифікаційний код. Окрім того, у вас запитають про місце роботи, аби виписати довідку на додатковий вихідний, а ще про вагу та зріст, щоб з’ясувати, скільки крові можна з вас «вичавити». Також поцікавляться, здаєте кров за гроші чи безкоштовно. У першому випадку вам заплатять, у другому лише відшкодують вартість обіду  – а це 60 гривень.

До речі, стандартний об’єм однієї кровоздачі – 450 мл. Усього за один раз донор віддає близько 10% від загального об’єму крові. Її беруть із вени на руці.

Перед цим ще краплю крові додатково беруть з пальця для аналізів – на гемоглобін, сифіліс, ВІЛ тощо.

Далі – консультація терапевта: лікар вимірює тиск і запитує про стан вашого здоров’я.

Варто зауважити, що черга біля кожного з процесів, тому донору слід бути терплячим або ж прийти заздалегідь. Поки «відстоювала» свою, познайомилася ще з кількома донорами.

ДОЛУЧАЙТЕСЯ, ЯКЩО МАЄТЕ БАЖАННЯ

IMG_4388Пані Наталія часу дарма не витрачала, взяла із собою вишивання. Жінка розповідає, що вперше пішла здавати кров для онкохворої дитини, а тепер, тільки-но випадає нагода, робить це постійно. «Давно хотіла стати донором крові саме для нашої армії, та все не виходило. А нещодавно побачила оголошення у фейсбуці, а оскільки була в батьків у селі Глибоке, вирішила здати. Сьогодні приїхала до лікарні десь за 15 хвилин до початку процесу, аби впоратися швидше».

Інша жінка – сором’язлива Людмила, зізналася, що сама лікарка, працює в Охматдиті, а проживає у Борисполі. «Загалом кров здаю регулярно, це зовсім не боляче, лише трохи неприємно. Дізналася про сьогоднішній забір, вирішила прийти, адже головна мета – це наша перемога».

А Світлана, яка здає кров вже 10 років поспіль і має посвідчення донора, наголосила: «Вважаю, що це має йти з середини людини, якщо маєш велике бажання допомагати не лише в певний момент, а постійно. Колись вирішила чимось допомогти країні, щось дати їй взамін. Саме так у 2012 році стала донором. Сьогодні прийшла разом із кумом, який здавав кров уже понад 50 разів».

«Наступний!» – покликали із-за ширми вже перед самим моїм носом, а попереду –  нікого. Сказати, що я розхвилювалася більше, ніж до цього, –нічого не сказати. Сам процес забору крові тривав майже шість хвилин. В середньому 5-10 хвилин. Проте у черзі мали рацію – зовсім не боляче, а враховуючи, що це для нашої перемоги, для Української армії – можна й потерпіти.

Марина ГРИЦЮК, «ТС», фото автора

Share Button