Герої, зірки та миротворці: найцікавіші факти про 15 бригаду транспортної авіації

Вони мужньо воюють і мають найвищі державні нагороди, беруть участь у миротворчих місіях ООН, а ще знімаються в кіно. Все це і не тільки про бориспільських військових із 15 бригади транспортної авіації.

Напередодні День Збройних сил України журналісти «ТС» звернулися до прес-офіцера Марини Добровольської поділитись найцікавішими фактами про життя бригади. Цікаво? Читайте далі.

У Борисполі військові авіатори з’явилися ще на початку 30-их років минулого століття. Саме тут базувалися кілька військових авіаційних ескадрилей різного призначення. А з 1977 року на військовому аеродромі «оселилась» ескадрилья транспортних літаків, що і стала згодом 15 бригадою транспортної авіації. Зараз вона носить почесне ім’я авіаконструктора Олега Антонова. Адже основний парк авіатехніки складається саме з військово-транспортних літаків сімейства Антонова: АН-26, АН-24 та АН-30. Є в бригаді і ціла ескадрилья вертольотів МІ-8.

Загальний наліт бригади за 2019 рік становить майже 3000 годин.

На сьогодні понад 300 військовослужбовців були задіяні в АТО/ООС. І ротації особового складу та екіпажів тривають.

Близько 40 осіб зі складу 15 БрТрА брали участь у миротворчих місіях. Днями чекаємо на повернення хлопців із місії в Республіці Конго. Там вони перебували більше, ніж півроку. Їм на заміну до Конго вже вирушили колеги.

Під час перших місяців війни літаки ескадрильї «Блакитна стежа» зазнавали обстрілів, а 6 червня було втрачено літак АН-30б з бортовим номером «80». П’ятеро членів екіпажу героїчно загинули. Хлопців посмертно нагороджено орден Богдана Хмельницького, а командир ескадрильї полковник Костянтин Могилки посмертно удостоєний ордена «Золота зірка» та звання Герой України.

Льотчиків, які вижили в той роковий виліт, нагороджено орденом «За мужність».

Але військовики 15-ої бригади не тільки в складі екіпажів літаків беруть участь у бойових діях на сході. У складі зведеного підрозділу «Дика качка» вони долучалися до несення служби у різні окремі механізовані бригади Сухопутних військ, були у наглядових місіях, групах цивільно-військового співробітництва та інших підрозділах, що  виконують завдання на Донбасі.

Під час таких тривалих відряджень були і поранення, і втрати. В березні 2017 року ворожий снайпер обірвав життя Руслана Бондаря.

Але найбільше навантаження лягло на плечі вертолітників. Їх перевага – швидкість і маневровість–- важливий фактор якісного виконання завдань у зоні бойових дій. А висока навченість екіпажів є запорукою того, що місію буде виконано за будь-яких складних умов. Саме тому містяни можуть спостерігати і чути регулярні навчально-тренувальні польоти вертольотів. Це постійне вдосконалення льотних навичок необхідне для збереження життів. Тож і «гудуть» хлопці над Борисполем за будь-якої погоди, вдень і в нічних умовах.

І ще необхідно пам’ятати, що, окрім військових чоловіків, у бригаді несуть службу близько сотні жінок, серед яких понад 20 офіцерів.

А найцікавіше ми притримали на завершення – на території бригади дуже люблять знімати різноманітні телепрограми та фільми. До слова, декілька епізодів відомого серіалу «Чорнобиль» команда HBO знімала у Борисполі.

Бориспільські вертолітники теж потрапили у кадр, а точніше, їхні спини. А вертольоти перед зйомками «гримувала» ціла художня група – затамповувала їх спеціальною фарбою та ліпила радянські зірки. Знімальний процес був тривалим і виснажливим, але дуже цікавим.

Ще один фільм знімали навесні цього року. Його робоча назва «Повернення», але згодом він може отримати назву «Матір янголів» або «Апостоли». Це історія про льотчиків, які загинули під час  бойових дій на Донбасі.

Тетяна ЗАЄЦЬ, Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button