ЗА АВТОКРІСЛО У ТАКСІ ДОВЕДЕТЬСЯ ДОПЛАТИТИ 100 ГРИВЕНЬ

У Борисполі знайти таксі з автокріслом доволі непросто. Їздять або «по-старому», або просять доплату і попереднє замовлення.

З 20 листопада цього року в Україні діють нові правила перевезення дітей. Порушників карають штрафами у понад 500 грн.

Як у Борисполі дотримуються нового законодавства, журналісти «ТС» перевірили після того, як одну з наших читачок Ольгу та її доньку Поліну відмовились везти одразу три таксисти, оскільки в їх авто не було автокрісел. Ми ускладнили завдання і запитали у служб таксі, чи приймуть вони замовлення у мами двох діток – віком 1 і 6 років – і як вирішать проблему, коли потрібне не одне, а одразу два автокрісла?

Цікаво – з’ясувалось, що авто з автокріслами є у кількох службах, але вони й досі готові возити «по-старому», за автокрісла просять доплату, більше автівок з автокріслами у службах з’явиться не раніше, ніж за місяць.

Таксі «Барс»:

– Замовлення прийняти можу і відвеземо вас, але поки без автокрісла. Якщо вас таке влаштує – подамо машину.

Поки їздимо по-старому. Із поліцією не було нюансів. Найближчим часом – десь за місяць – закупимо. У деяких водіїв автокрісла є, але їх поки що на лінії немає.

Таксі «Десятка»:

– Не в усіх наших машинах є автокрісла. Зараз водії ще возять так – із пасками безпеки на задньому сидінні.

У майбутньому плануємо закуповувати, але поки рішення немає. Якщо поліція зупинить, то це буде не ваш клопіт, а водія.

Таксі «Максима»:

– У нас автокрісел немає – возимо без них. Не можу відповісти, чи закуповуватимуть їх водії. Розумію, є закон, але вирішуватиме керівництво.

Таксі «Лайм»:

– Якщо два автокрісла, то це буде плюс двісті гривень до тарифу – по 100 грн за кожне автокрісло. Знайти авто з двома автокріслами буде складно, тому радимо замовляти якомога раніше.

Довідка: За порушення правил перевезення дітей водій отримує штраф у розмірі 30 неоподаткованих мінімумів (510 гривень). При повторному порушенні – 850 гривень.

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо встановлення відповідальності за порушення правил перевезення дітей» № 224-ІХ, який парламент ухвалив 29 жовтня 2019 року. Закон доповнює статтю 121 Кодексу України про адміністративні правопорушення (КУпАП) новими частинами, згідно з якими за порушення правил перевезення дітей на водія накладається штраф у розмірі 30 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне правопорушення, вчинене протягом року, карається штрафом у розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На органи Національної поліції покладається обов’язок розглядати справи про адміністративні правопорушення щодо порушення правил перевезення дітей.

Чинним законодавством не було передбачено норми, яка встановлювала б відповідальність за порушення правил перевезення дітей. Реалізація закону забезпечить усвідомлення ступеня відповідальності осіб, які перевозять дітей, і тим самим підвищить рівень безпеки дітей на дорозі, сприятиме зменшенню дорожньо-транспортного травматизму та смертності дітей.

Закон набув чинності 20 листопада 2019 року.

Довідка. У підпунктах «б-г» пункту 21.11 Правил дорожнього руху визначено, що забороняється перевозити дітей, зріст яких менше 145 см або тих, які не досягли 12-річного віку, у транспортних засобах, обладнаних ременями безпеки, без використання спеціальних засобів, що дають змогу пристебнути дитину за допомогою ременів безпеки, передбачених конструкцією цього транспортного засобу; дітей до 16-річного віку в кузові будь-якого вантажного автомобіля; організовані групи дітей у темну пору доби.

ЯК ПРАВИЛЬНО ОБРАТИ АВТОКРІСЛО ДЛЯ ДИТИНИ

Голова громадської організації «Traffic Сhallenge» Ольга Дробишева розповіла, як правильно обрати автокрісло.

«Перша і головна — обирати не за віком, і не за красою, і навіть не за ціною крісла, а за параметрами дитини. І головні параметри у безпеці на дорозі — це зріст та вага, адже на ці параметри спираються інженери-конструктори», — розповіла Дробишева.

Вона зазначила, що автомобіль розрахований на людей зростом вище 145 см та вагою більше 36 кг. Тому, коли йдеться про необхідність використання спеціальних утримуючих пристроїв, це стосується не лише дітей, а також дорослих людей, зростом нижчих 147 см.

ТОЖ ДО ОСНОВНИХ ПОРАД МОЖНА ВІДНЕСТИ:

Обирати згідно зі зростом та вагою. Якщо у дитини вага до 12 кг, тобто, в середньому, це дитина першого року життя, тоді автокрісло має бути таким, що розміщує дитину в автомобілі спиною до руху.

Дитина в ньому має не сидіти, а знаходиться під кутом 45 градусів. Автокрісло має бути напівлежачим та стояти задом наперед, щоб при гальмуванні дитина втискалася в крісло, не відбувалося ривка, коли в дитини травмується шия», — пояснила експерт.

Чітко розуміти, якої групи крісло потрібне вашій дитині

Група «0» та «0+»: автокрісло для дітей віком до одного року

Воно має кріпитися в автомобілі на ізофікс (Isofix) — залізні гачки в каркасі автомобіля, за які фіксується автокрісло і це унеможливлює люфти і рух крісла під час аварії.

Перша група: автокрісло для дітей вагою до 12 кг

Іноді групи «0» та «1» можуть бути поєднані. Якщо це крісло-трансформер, все ж таки, важливо зважати на його розташування задом наперед, а по-друге, щоб крісло було максимально монолітним. Експерт радить брати автокрісло задом наперед для дітей віком до трьох років, у якого підголівник охоплюватиме голову дитини.

Друга група: автокрісло для дітей вагою до 18 кг

Третя група: автокрісло для дітей вагою до 24 кг

Четверта група: автокрісло для дітей вагою до 36 кг

Подивитися тестування крісел на спеціалізованому сайті. Для цього варто зайти на сайт «ADAC».

Переконатись, що крісло підходить дитині. Так, дитині в кріслі має бути не тісно і не надто вільно. Крісло має «огортати» дитину. Також треба дивитися, щоб дитина добре фіксувалась у кріслі та не вислизала з-під пасків безпеки.

Переконатися, що крісло не було в ДТП. Якщо берете крісло, що було у використанні, — необхідно переконатись, що воно не потрапляло з машиною в ДТП.

Перевіряти відповідність автокрісла європейським стандартам. «Автокрісло має сертифікацію та гарантійний період, а також відповідає європейським стандартам. Вам мають показати сертифікацію цього крісла, де воно виготовлене та чи проходило тести, інструкцію з використання. В автокрісла, що заклацується на ізофікс, мають бути спеціальні індикатори, де червоний колір змінюється на зелений, і тоді зрозуміло, що ви все зробили правильно», — розповіла експерт.

Відповідати стандартам може і недороге крісло, проте воно не має бути зовсім дешевим.

У будь-якому разі доведеться брати крісло як для немовляти, так і для старшої дитини, тобто мінімум два крісла.

Тетяна ЗАЄЦЬ, Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button