З КУЛЕШЕМ ДО ПАНТЕЛЕЙМОНА КУЛІША

Туристична група «Шляхами славних синів України», що діє при районному управлінні гуманітарного розвитку відвідала багато музеїв та пам’ятних історичних місць Київської, Чернігівської, Полтавської,Черкаської, Вінницької, Житомирської, Кіровоградської і Сумської областей. Черговий маршрут учителів шкіл Бориспільщини проліг до міста Борзни на Чернігівщині, де оглянули експонати районного краєзнавчого музею та художньо-меморіального музею «Садиба народного художника України О.Ф. Саєнка». Але головною метою поїздки було відвідання історико-меморіального музею-заповідника Пантелеймона Куліша, письменника, фольклориста, етнографа, літературного критика, історика, культурно-освітнього діяча, перекладача, 200 років від дня народження якого святкували в серпні.

П. Куліш – активний діяч українського національного й антикріпосницького руху, невтомно проповідував просвітницькі ідеї і християнський гуманізм, ратував за самобутність і розвиток національної культури, народної освіти. Він – автор першого україномовного історичного роману «Чорна рада». Відомий також як талановитий перекладач Біблії українською мовою. Спадщина письменника дуже об’ємна і стала доступною та шанованою лише в незалежній Україні, адже за часів радянщини його вважали українським буржуазним націоналістом і ворогом українського народу. Нині його спадщину ґрунтовно досліджено і по-новому оцінено українськими літературознавцями, зокрема львівськими дослідниками Євгеном і Оксаною Нахліками. Завдяки спонсорській підтримці Героя України, ексголови Верховної Ради Івана Плюща на хуторі Мотронівка створено історико-меморіальний музей Пантелеймона Куліша «Ганнина пустинь», впорядковано могили його та дружини Олександри Білозерської (Ганни Барвінок). До слова, в 1843 році письменник вперше завітав у Мотронівку до Білозерського в гості, де зустрівся з майбутньою дружиною Олександрою, а в січні 1847-го на хуторі справили весілля за участі боярина Тараса Шевченка.

Постать П. Куліша приваблювала бориспільців ще й тим, що він був у близьких стосунках із вихідцями нашого краю – неповторною виконавицею народних пісень Є. Красковською (дівоче прізвище Анастасієнко ) з Воронькова і Горпиною Ніколаєвою, вихованкою інституту шляхетних дівчат з хутора Макарівка, що був біля с. Мала Стариця.

Варто нагадати, що вчителі шкіл району за останні п’ять років є частими гостями музею Куліша. А цього року вирішили вшанувати пам’ять великого письменника безпосередньо на хуторі Мотронівка, походити його стежками, глибше ознайомитися з творчою спадщиною, захопленнями письменника, громадянина і людини. Туристів з Бориспільщини привітно зустріли директор музею Юрій Блоха і незмінний гід нашої групи Алла Богдан, яка, незважаючи на реконструкцію музею, провела екскурсію, розповівши про життя письменника на хуторі, його взаємини з дружиною, гостями і сусідами, про маловідомі життєві історії господарів Мотронівки, за що ми висловили їй щиру вдячність і передали музею краєзнавче дослідження про відносини П. Куліша з нашими землячками Є. Красковською та Г. Ніколаєвою.

З дозволу працівників музею екскурсія завершилася над ставком у Кулешевій альтанці дружньою вечерею козацьким кулешем, спеціально приготовленим членами туристичної групи Мирненської ЗОШ.

Андрій ЗИЛЬ, краєзнавець

Share Button