Директор Бориспільського лісгоспу: «Найважливіші завдання – дбати про ліс та людей, які його вирощують»

«Сіємо, садимо, чистимо, доглядаємо й охороняємо», – так коротко характеризує роботу ДП «Бориспільський лісгосп» директор Віталій Сироватка.

віталій сироваткаНа сьогодні, за його словами, підприємство працює злагоджено та ефективно.

«А якщо точніше, – наголошує керівник, – рентабельно. Окрім найперших наших обов’язків – дбати та вирощувати ліс, ведемо господарську діяльність, співпрацюємо з громадами, платимо податки».

Одне із важливих завдань, яке ставить перед собою В. Сироватка, – дбати про колектив.

«Уже сьогодні маємо середню зарплату у межах 20 тис. грн і, гадаю, що підвищуватимемо. Конкурувати з Києвом складно, але намагаємося забезпечити достойну оплату праці, а ще частково компенсувати проїзд і проживання. Яка не яка, але все ж підтримка», – підкреслює директор ДП.

До слова, у «Бориспільському лісгоспі» працює близько 100 працівників. І, як зауважує Віталій Сироватка, це досвідчений і професійний колектив.

«Проблем із кадрами у нас немає і це при тому, що професія непроста», – наголошує директор.

Сам же Віталій Сироватка має неабиякий досвід – працював у Вінницькій, Житомирській та Київській областях. Був і помічником лісничого, лісничим, головним інженером.

«У нас специфіка інша – все в русі. Маємо чотири лісництва і всюди потрібно встигнути», – підкреслює директор.

Більше про особливості роботи «Бориспільського лісгоспу» у прямій мові Віталія Сироватки:

– Лісівники ДП «Бориспільський лісгосп» проводять увесь комплекс робіт: вирощують сіянці у лісорозсадниках, доглядають за молодими насадженнями, проводять рубки догляду за лісом для забезпечення відповідного породного складу лісових культур, підвищення їхньої продуктивності, здійснюють оздоровчі рубки дерев, уражених хворобами і шкідниками лісу, а також проводять заходи із захисту лісових насаджень від пожеж та браконьєрів.

Деревина має певні вікові категорії. Якщо порівнювати у цифрах, то на території лісгоспу молодняків (до 20 років) –  хвойних 536 га, твердолистяних порід – 4134 га, загальний запас деревостанів становить 4986,65 тис. куб. м. Вирубувати маємо право лише стиглий ліс, із часом до цієї категорії додасться і пристигаючий. Це ті площі лісових насаджень, які не дають приросту (середній річний показник приросту має становити 4-5 кубометрів на гектар лісу). Тому рубку проводимо у співвідношенні з цими показниками, адже вирубуємо рівно стільки, скільки має «прирости», аби площа лісових насаджень не зменшувалася.

Для вирощування високоякісного садивного матеріалу з цінними спадковими якостями в лісгоспі на території Баришівського лісництва створено постійну лісонасінну плантацію дуба звичайного на площі 4,9 га.

А у стиглого лісу приріст від’ємний, дерева починають усихати, серед сухостоїв активно розмножуються шкідники, що є прямою загрозою лісовим насадженням. Окрім того, найбільше кисню виділяє саме середньовіковий ліс, а стиглий потрібно вчасно зрізати, аби потім із максимальною користю використати у виробництві.

І важливо, що після вирубки територію засаджуємо знову. Скажімо, якщо цьогоріч певну площу насаджень вирубали, наступного року неодмінно засадимо її лісовими культурами. Це – головний принцип лісокористування і лісовідновлення.

На виконання лісогосподарських робіт щорічно використовується понад 19 млн грн, на заробітну плату близько 9 млн грн. Джерелом коштів на ведення лісового господарства є надходження від реалізації деревини та її перероблення, яких отримано у 2021 році близько 57 млн грн.

РОБОТА БОРИСПІЛЬСЬКОГО ЛІСГОСПУ У ЦИФРАХ: НАЙВАЖЛИВІШЕ

Які рубки проводили минулого року і навіщо

У 2021 році проведено наступні рубки догляду:

– освітлення – 32 га (проводиться для покращення породного складу та росту дерев головної породи, освітлення проводиться в деревостані віком до 10-річного віку);

– прочищення – 67 га (рубка проводиться для покращення умов росту та регулювання розміщення дерев головної породи, проводиться у віці до 20 років);

– проріджування – 19 га (проводиться в молодняках до 30-річного віку для створення сприятливих умов та правильного формування стовбура дерева);

– прохідні рубки – 163 га (проводяться в молодняках від 41 року з метою створення сприятливих умов для збільшення радіального приросту кращих дерев і підвищення товарності деревостану);

– вибірково санітарні рубки проведено на площі 954 га (проводяться з метою покращення санітарного стану лісів, при якому видаляються окремі хворі, пошкоджені хворобами і шкідниками та дерева, що всихають);

– ліквідація захаращеності – на площі 19 га.

Скільки посадили нових дерев та яке насіння заготували

За 2021 рік створено лісових культур на площі 44 га на суму 167,2 тис. грн, проведено доповнення лісових культур – 183 га на суму – 329,4 тис. грн, та доглядів за культурами – 464 га на суму 556,8 тис. грн, заготовлено лісового насіння 3081 кг, в тому числі жолудів дуба звичайного – 2900 кг.

Як і кому лісгосп продає деревину

Деревина реалізується через спеціалізовані аукціони. В 2021 році реалізовано дров паливних населенню району та області – 16170 м3, Баришівській тепломережі – 1003 м3, виконавчому комітету Бориспільської міської ради – 40 м3, Вороньківській сільській раді – 44 м3, Баришівській сільській раді  – 73 м3, Київському квартирно-експлуатаційному управлінню – 266 м3, Любарецькому комунгоспу – 339 м3, місцевій пожежній охороні Бориспільської міськради – 52 м3, Центру первинної медико-санітарної допомоги – 40 м3 та ін.

Які податки сплачує лісгосп і кому

В 2021 році лісгоспом сплачено до бюджету податків і платежів загалом 23,221 млн грн, в тому числі рентна плата за користування лісовими ресурсами – 3,033 млн грн, податок на лісові землі – 431 тис. грн, податок на додану вартість – 10,786 млн грн, військовий збір – 327 тис. грн та ін.

Протипожежна охорона: хто і як охороняє ліси

Охорона лісу від пожеж здійснюється силами лісової охорони. На території лісгоспу знаходяться три пожежні вежі, з яких ведеться цілодобове відеоспостереження. Під час пожежонебезпечного періоду виконується патрулювання лісових масивів лісовою охороною.

З метою запобігання лісових пожеж щорічно створюються мінералізовані смуги площею 160 км та щорічно проводиться догляд за існуючими мінсмугами на площі 320 км.

Електронні системи та бирки: як обліковують ліс

Починаючи з 2011 року, на підприємстві функціонує єдина державна система електронного обліку деревини, що включає оприбуткування лісопродукції шляхом биркування та її відпуск по КПК. Запровадження електронного обліку деревини дало змогу вести чіткий контроль над залишками деревини на лісосіках, забезпечити автоматизацію технологічних процесів відводів та проведення таксації.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button