Лідер Народного Руху став загальнонаціональним і політичним лідером України 24 грудня В’ячеславу Чорноволу виповнилося б 77 років

В’ячеслав Чорновіл народився 24 грудня 1937 року в селі Єрки на Черкащині в сім’ї вчителів, які походили з древнього козацького роду.

Видатний український політик, публіцист, літературний критик, діяч руху опору проти зросійщення та національної дискримінації українського народу, політичний в’язень СРСР. Провідник національно-демократичного визвольного руху кінця 80-х – 90-х років; Герой України. Ініціатор проголошення «Декларації про державний суверенітет України» 16 липня 1990 року та Акту проголошення Незалежності України 24 серпня 1991 р.

Разом з іншими видатними діячами започаткував в Україні національно-визвольний рух шістдесятників та дисидентів. Засновник та головний редактор підпільного українського часопису «Український вісник». Член Української Гельсінської групи. Один із ініціаторів створення «Української Гельсінської спілки». Кілька разів ув’язнений за «антирадянську пропаганду» (1967-1969, 1972-1979, 1980-1988). Перебував у мордовських таборах суворого режиму і на засланні — пробув у неволі 17 років. У 1990-1992 р.р. – голова Львівської обласної ради. Народний депутат України з березня 1990 року. Кандидат у Президенти України на виборах 1991 року. З 1992-го і до смерті – голова Народного Руху України.

14 жовтня 1991 року на Великій козацькій раді В’ячеслава Чорновола обрано Гетьманом українського козацтва. 21 червня 1992 року він скликає Переяславську раду, де розриває Переяславську угоду з Росією 1654  р.

З 1995 року член української делегації Парламентської Асамблеї Ради Європи.

Неодноразово бував і в місті Борисполі.

Трагічно загинув 25 березня 1999 року в автокатастрофі на 5-му кілометрі автотраси Бориспіль – Золотоноша. Автомобіль Чорновола врізався в КАМАЗ з причепом, що раптово почав розвертатися посеред шосе, перекривши повністю всю проїзну частину і узбіччя. Є версія, що цей розворот робився по сигналу, можливо, з допомогою сторонніх осіб. Але слідство, на жаль, не прийняло до відома цю версію. Чимала частина суспільства й досі переконана, що Чорновола прибрали, як небезпечного конкурента на майбутніх президентських виборах. Похований у Києві на Байковому кладовищі.

На місці загибелі В. Чорновола встановлено старовинний козацький хрест. Улітку 2012 року з дозволу його сестри Валентини Максимівни – Бориспільською міською організацією Народного Руху України на хресті облаштоване фото з металокераміки. За сприянням колишнього голови Бориспільської РДА Ярослава Добрянського було виконано благоустрій території навколо пам’ятного хреста. Роботи виконувались за сприянням депутата міської ради Володимира Шалімова.

БМО НРУ і громада Бориспільщини завжди пам’ятатимуть В’ячеслава Чорновола. Нам його так не вистачає. Впевнені, при ньому б Україна стала б процвітаючою європейською державою.

Анатолій Чабанюк,

Бориспільська міська організація Народного Руху України

Share Button