Голова Бориспільського суду Сергій Вознюк про е-суд, переїзд з міської ради та резонансні справи

Бориспільський міськрайонний суд Київської області входь в трійку найбільш завантажених судів Київської області. Нині там розглядають кримінальні, цивільні, адміністративні справи та справи про адміністративні правопорушення. Більшість серед цивільних справ це «побутові»: заборгованість за кредитами та комунальні платежі, розлучення та аліменти на утримання дітей, але є й резонансні – пов’язані з «Автомайданом» та «Євромайданом», Революцією Гідності та інші справи, які викликають підвищену увагу громадськості (серед них вчинення особливо тяжких злочинів).

Напередодні Дня працівників суду журналісти «ТС» спілкувалися з головою Бориспільського міськрайонного суду Сергієм Вознюком про роботу е-суду, анонсований переїзд з міської ради, заборонені предмети, які приносять до суду, а ще чи довірять бориспільці суддям.

Про Бориспільський суд

– Бориспільський міськрайонний суд Київської області розглядає справи таких категорій, як  кримінальні, цивільні, адміністративні, та адміністративні матеріали, де відповідальність передбачена Кодексом України про адміністративні правопорушення.

У нас працюють на сьогодні 10 суддів із 15 визначених за штатом: 4 криміналісти та 6 цивілістів. Маємо чотири вакансії та одну суддю, яка наразі без повноважень, тож правосуддя не здійснює. Справа в реформі, яка загальмувала призначення суддів. Але процедуру вже відновлюють і наступного року очікуємо на зміни.

Про навантаження

– Серед судів у Київській області Бориспільський суд посідає третє місце за завантаженістю після Білоцерківського та Києво-Святошинського. Це, звичайно, позначається на навантаженні суддів, які працюють не в повному складі, оскільки ми не можемо повноцінно забезпечити своєчасність розгляду отриманих судом справ.

Окрім того, після змін до Кримінального процесуального кодексу у нас з’явилось поняття «слідчий суддя», який безпосередньо контролює здійснення досудового розслідування. Це судді, які розглядають клопотання слідчих щодо забезпечення заходів кримінального процесу – доступ до певних документів, здійснення обшуків, арешт майна, обрання запобіжних заходів підозрюваним особам, а також розглядають скарги на бездіяльність чи дії працівників поліції та прокурорів.

Через нестачу кадрів ці функції у нас виконують усі 10 суддів у порядку чергування. Якщо ж продовжити тему про кадри, то маємо ще вакансії секретарів судових засідань та секретарів суду. Постійно оголошуємо конкурси, але охочих через малі зарплати небагато.

Про е-суд та чи користуються ним бориспільці

– Ми запроваджуємо електронний документообіг, але це складно через недостатнє фінансування. Нині дійсно достатньо електронного підпису, щоб громадянин звернувся до суду, маючи електронну пошту, отримати консультацію, відомості про реєстрацію звернення чи скарги. Суддя ж може видрукувати таке звернення для зручності або ж використовуючи електронні системи й, відповідно, ухвалювати рішення, застосовуючи цифровий підпис.

Намагаємось відходити від паперової залежності, оскільки саме по собі направлення відповідної документації займає велику кількість часу у працівників та секретарів судових засідань, а також коштів на кореспонденцію.

Чи популярний е-суд? Можу сказати, якщо йдеться про юристів – вони використовують дуже часто і можуть подавати скарги та клопотання, які ми потім друкуємо і додаємо до матеріалів провадження. Проте у нас велика кількість людей, які не мають телефонів із додатками, застосунками та інтернетом, які можуть забезпечити доступ до електронного документообігу. Тому не переходимо в цю систему до кінця і залишаємо можливість отримати все у паперовій формі.

Про будівництво Бориспільського суду і переїзд із міської ради

– Міська рада прийняла рішення про виділення земельної ділянки – майже 40 соток біля приміщення райвідділу поліції та військкомату для будівництва ще у 2011 році. Було декілька проєктів, намагалися розпочати будівництво, але на заваді став брак коштів та певні події у країні. На сьогодні очікуємо, що держава все ж профінансує будівництво Бориспільського окружного суду.

Новий проєкт спрямований на повноцінне функціонування та дотримання стандартів, які повинні бути при розгляді справ у суді. У ньому передбачено розміщення суддів, місця для очікування громадян, кімнати відпочинку, дитячі кімнати, вбиральні, приміщення охорони, конвоювання, адже ми здійснюємо розгляд справ щодо осіб, які перебувають під вартою.

Сьогодні суд розташований у двох приміщеннях – на Героїв Небесної Сотні, 10 і в Бориспільській міській раді на Київському Шляху, 72. І є певний дискомфорт як для відвідувачів міської ради, так і для відвідувачів суду. Через незручний вхід не можемо забезпечити доступ людей з інвалідністю, а через відсутність кімнати для заарештованих є проблеми з доступом конвойних підрозділів. З ініціативи міського голови нам звільняють приміщення за адресою: вул. Героїв Небесної Сотні, 8. Зараз там триває ремонт, закуповуються нові меблі.

Перейти у нове приміщення плануємо в січні. І хоч будівля не нова, але там буде багато місця для очікування, рецепція для прийому громадян, багатоканальний телефонний зв’язок, приміщення для суддів, збільшена кількість залів судових засідань, тощо. Самі ж судові зали будуть значно більшими. До того ж нині у нас їх тільки дві, а планується п’ять. Це пришвидшить роботу і людям не доведеться чекати, коли звільниться судова зала, щоб їх справу розглянули. Але, знову ж таки, це тимчасове вирішення питання.

Про онлайн-трансляції судових засідань

– Бориспільський суд має змогу проводити онлайн-трансляцій засідань, але так розглядаються не всі справи. Рішення про трансляцію може бути ухвалено за клопотанням сторін або ж якщо справа має суспільний резонанс і учасники процесу не заперечують. Серед таких – справа про вбивство Юрія Вербицького та викрадення Ігоря Луценка, справи, пов’язані з Автомайданом та Антимайданом. Переглядати записи можна на сайті Судової влади. Також трансляції дають можливість залучити громадськість у випадках, коли судові зали не можуть вмістити велику кількість людей і за умови жорстких карантинних обмежень.

Про заборонені предмети, які приносять до суду

– Іноді люди приносять пістолети для відстрілу гумовими кулями. Якщо є дозволи на таку зброю, то її вилучають лише на час судового засідання, а потім повертають. Щоб вилучали речі, заборонені в обігу – такого, на щастя, ще не було.

Про те, з ким і за що судяться бориспільці

– Велика кількість справ щодо домашнього насильства, сімейні питання з розірвання шлюбу, сплати аліментів на утримання дітей. Чимало справ про стягнення боргів за кредитами та боргів за комунальні платежі. Є справи під виконавчим провадженням – обмеження виїзду за кордон, притягнення до громадських робіт за вчинення адміністративних правопорушень.

Про резонансні справи, які розглядає Бориспільський суд

– Це справи, пов’язані з подіями Революції Гідності, умисними вбивствами та вбивствами на замовлення, вчиненими групою осіб, ДТП – як от в Іванкові, де загинуло сім осіб. Якщо не помиляюсь, вирок щодо водія вже набрав законної сили.

Є судові справи, що стосуються колишнього народного депутат Олега Ляшка. Ми розглядаємо питання забезпечення заходів кримінального провадження, як і скарги безпосередньо сторони захисту останнього, так і заяви Олега Ляшка до поліції щодо порушення його прав.

Про справи Чорновола та Лозінського

– Одразу скажу, ми не закривались, а пояснювали, чому були прийняті ті чи інші рішення. Питання тоді знімались відразу, вся інформація з цього приводу досі міститься на офіційному сайті суду за той період.

Справу Чорновола ми слухали близько 2,5 року. Усі висновки, які вказала потерпіла сторона щодо додаткових фактів, які свідчили про можливість убивства В’ячеслава Чорновола, здобуто у матеріалах провадження не було. На моє переконання як судді, визначеним рішенням суду був встановлений факт ДТП, а не замовного вбивства.

На сьогодні мені відомо, що це провадження перебуває на додатковому розслідуванні, відповідної перекваліфікації дій з ДТП на умисне вбивство, здається, не здійснювалось.

А от щодо справи Віктора Лозінського, то там, можливо, варто було б докладніше підійти до питань, пов’язаних з експертизами стану здоров’я, оскільки це стало підставою для скасування ухваленого відносно нього рішення.

З іншого боку, у нас на той час уже була певна кількість справ, пов’язаних із хворобами засуджених, і ми обирали саме таку судову практику. І судові рішення з цього приводу були без будь-якої прив’язки, що це народний депутат, колишній депутат чи просто громадянин України. А щодо зроблених мною висновків я б все одно не змінював.

Про довіру до суддів

– Ми у Бориспільському міськрайонному суді проводимо відповідне анкетування з цього приводу. Негативна оцінка, звісно ж, є, адже у вирішенні спору не можуть бути задоволені обидві сторони.

Для когось рішення «несправедливе» і «незаконне», бо людина вважає правою лише себе. Є негативні оцінки й діяльності канцелярії суду, бо не завжди є можливість негайно прийняти чиюсь заяву, адже є певна процедура… Проте хочу запевнити, що всі документи, які надходять до суду, реєструються належним чином, обробляються і передаються адресату.

Наші судді й працівники суду намагаються зробити все можливе, щоб своєчасно розглянути матеріали та вирішити питання доступу до правосуддя конкретного громадянина-заявника.

Щодо оцінки, то у Борисполі 50% відвідувачів довіряють роботі суду. Тож ми не можемо погодитись із тією статистикою, яка є на загальнодержавному рівні та свідчить про низький рівень довіри громадян до суду.

У цьому контексті й з нагоди Дня працівників суду України я хочу подякувати всім нашим співробітникам за їх наполегливу роботу і відданість та побажати всім нам миру, затишку і гідної оплати праці.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button