Бориспільці поки не готові повністю відмовитись від пластикових пакетів: чому?

Україна хоч і поступово, але все ж вирішила відмовитись від пластикових пакетів. Влітку цього року Верховна Рада ухвалила закон про заборону безкоштовних пластикових пакетів, а уряд встановив на них мінімальні ціни. Пакет завтовшки понад 50 мікрометрів без ручок та без бокових складок коштуватиме 2 грн, пакет без ручок зі складками – 2,5 грн, пакет з ручками та боковими складками – 3 грн. З 10 грудня почав діяти перший етап обмежень. Тож нині за звичні «маєчки» у магазинах доводиться платити, поки що копійки, оскільки закон повністю не врегульований.

Журналісти «ТС» запитали бориспільців, як вони розцінюють такі екологічні кроки держави та чи готові відмовитись від пластикових пакетів.

Валентина, 54 роки:

– Я дуже незадоволена, що тепер ще й за одноразові пакети треба платити. Думають, що так менше пластику буде? Ні! Треба вчитися його переробляти, а не з людей гроші брати. Я поки від пакетів відмовлятися не збираюсь.

Аня, 25 років:

– Чудове рішення! Нарешті цього сміття стане менше. Кілька років тому я теж пакувала все в пакетики, а потім мені на очі потрапило кілька роликів та фільмів на всі ці екотеми… Тож тепер у мене вдома лише полотняні торбинки – це дешево, зручно й екологічно.

Ірина, 42 роки:

– Гадаю, що одноразові пакети були й будуть. Гроші за них беруть? То знайдуться ті, хто за них платитиме. Поки я ще не бачила, щоб у магазині хтось від них відмовлявся, бо дорого. Чи сама відмовлюся – ще не вирішила.

Євгеній, 39 років:

– Пакети вже за гроші? Не помітив, бо взагалі більше ходить в магазини моя дружина. А я коли йду щось купувати, то оці маленькі й не беру.

Яна, 35 років:

– Я так розумію, що тепер у кожного вдома знову буде пакет з пакетами. Взагалі рішення нормальне, але де альтернатива? Як на мене, вже давно можна було б оці «маєчки» замінити паперовими пакетами, але ж ні. Я готова відмовитись уже сьогодні, але дайте альтернативу.

Юрій, 27 років:

– Ми вдома потроху намагаємося відмовлятись від цих пакетів. Коли чесно, виходить не завжди. Але ініціатива це хороша і правильна. Якщо про природу думають не всі, то про гаманець цього не скажеш.

Ніна, 63 роки:

– Не знаю, хто як, а я собі накупила тих «маєчок», тож хай собі ті ціни підвищують – мені їх надовго вистачить.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

ДО ТЕМИ

У БАГАТЬОХ КРАЇНАХ ВИКОРИСТАННЯ ПЛАСТИКОВИХ ПАКЕТІВ ЗАБОРОНЕНЕ АБО ОБМЕЖЕНЕ

Вже понад 33 країн світу повністю відмовилися від пластикових пакетів, а 53 ввели часткове обмеження або податкову систему.

Першою країною, яка заборонила поліетиленові пакети ще у 2002 році, був Бангладеш. Це рішення було прийнято після того, як з’ясували, що «пластик» заблокував водостічні системи і посилив смертоносні повені. Заборону на одноразові пакети також ввели Китай, ПАР, Кенія, Уганда і Тайвань. А в Євросоюзі першою заборонила поліетиленові пакети Італія – у 2011 році.

Кілька країн, зокрема Руанда, Сомалі і Танзанія, запровадили радикальну заборону на використання будь-яких пластикових пакетів.

У 1994 році Данія стала обкладати податком виробників поліетиленових пакетів, а Ірландія запровадила податок у розмірі 15 євроцентів за пакет з березня 2002 року. І цей крок призвів до зменшення «пластикового» сміття на 95%! А через рік майже 90% покупців країни перейшли на багаторазові пакети. Грузія обмежила обіг поліетиленових пакетів товщиною до 15 мкм. Наприклад, у Нідерландах та Ісландії, окрім податку, заборонене також безкоштовне розповсюдження таких пакетів.

У Сінгапурі самі мережі супермаркетів прийняли спільне рішення і прибрали з продажу поліетиленові пакети за власною ініціативою, те саме домовились робити і провідні торговельні мережі Австрії.

АЛЬТЕРНАТИВИ ПОЛІЕТИЛЕНУ

Екоторбинки – зручні та практичні. Їх виробляють з натуральних або синтетичних матеріалів із використанням відходів виробництва або вторинного сировинного матеріалу. Вони міцні, їх можна легко прати й використовувати багаторазово.

Плетені сумки-сіточки («авоськи») знову стають популярними.

Паперові пакети, пакети з крафт-паперу та обгортковий папір. Це екологічно чистий і безпечний продукт, швидко перегниває на звалищі й не завдає шкоди природі.

Тканинні торбинки чудово підійдуть для сипучих продуктів (борошно, крупи, цукор). Вони набагато міцніші та надійніші та прослужать дуже довго.

 

Share Button