СЛІДАМИ КРАЄЗНАВЦІВ БОРИСПІЛЬЩИНИ: покладено початок новій серії наукових видань за матеріалами конференцій

Презентуємо наші видання

Наукові студії на Бориспільщині були і залишаються ковтком джерельної води для істориків, краєзнавців, літературознавців, діячів культури та мистецтва. Саме тому зустрічі, «круглі столи» та конференції стають місцем піднесення національної ідеї та формування етносвідомості їх учасників. Попри все, значний поштовх у просуванні краєзнавчого руху здійснюють ті, хто щоденною дослідницькою працею прикрашає майбутнє нащадків, адже творить історію рідного краю, оновлюючи архівні скарби новими ґрунтовними матеріалами.

Цього разу мені випала честь представити громаді міста та району унікальне видання, що є результатом наукової конференції та поєднало у собі фрагменти трагічної історії Бориспільщини та історико-географічні проблеми краєзнавства, підняло фундаментальну мистецьку спадщину цього краю, представило цікавих особистостей у літературознавчому зрізі. Окрім того, у книзі вміщено розділ, що неодмінно має стати методичним порадником для учителів історії, словесників, керівників гуртків туристичного напряму та Малої академії наук України.

Йдеться про збірник матеріалів науково-практичної краєзнавчої конференції Бориспільської районної державної адміністрації та районної ради (27 листопада 2018 року) «Проблеми розвитку краєзнавства на Бориспільщині: традиції національної культури та формування етносвідомості», що вийшов під редакцією Інни Бакум, Володимира Литвина та Ольги Малишевської у видавництві «Медіа-центр «ТС» (Бориспіль, 2019, 304 с.).

Статті у збірнику вражають науковою новизною, відкривають цікаві сторінки минулого та сучасного. Про політичні репресії освітян ви дізнаєтеся з праці Людмили Глаткої-Соловей та Людмили Бриль. З контекстом сучасних подій на сході перегукуються болем статті Надії Гриценко та Петра Зінченка про наслідки правління більшовицької влади в Україні. Не зайвим, на нашу думку, для читачів буде занурення спільно з Світланою Зубченко, Анатолієм Борейком, Лідією Карнарук, Анатолієм Ковальчуком, Валентиною Крисько, Валентиною Стрілько-Тютюн та Тарасом Нагайком у важливі для збереження національної пам’яті сторінки історії. Саме так формується критичне мислення, саме так ми, сучасники, зможемо уникнути повторення трагічного минулого.

А може, хтось хоче відчути себе у ролі археолога? Не дивно, адже Бориспільщина має чимало знайдених, а ще більше схованих скарбів. Спільно з Олександром Горбовим вам удасться помандрувати затопленим Придніпров’ям і оглянути пам’ятки цього краю або ж вирушити в експедицію Наталії Ревеги. Який же Бориспіль без Павла Чубинського та його дослідника Андрія Зиля? Ви знайдете на сторінках збірника і цей матеріал також, а ще цікаві думки Андрія Марченка про наукову спадщину Микити Шаповала.

Сьогодні, коли вебпростір заполонив усі сфери життя, вкрай важливо повертатися до родинних цінностей. Гортаючи сторінки збірника та читаючи статтю Людмили Сулими, ви зможете в цьому переконатися.

Людям, залюбленим у мистецтво, теж є що почерпнути зі статей Олени Гур᾿євої, Ірини Зленко, Нелі Кияшко, Ольги Малишевської, Олександра Сигнаєвського, Володимира Татаренка, Софії Чесановської та Тетяни Засенко.

Особливо близьким для мене, як літературознавця, є розділ, присвячений традиціям та перспективам розвитку фольклористики, етнології та літературного краєзнавства. Його автори: Людмила Адамець, Інна Бакал, Антоніна Файдюк, Лариса Громадська, Олена Захарченко, Олена Іщенко, Михайло та Тетяна Конончуки, Володимир Лущай, Володимир Подрига та Михайло Скорик, – уже вкотре звеличують працю творчих людей Бориспільщини. Тут ви побудуєте діалог із Іваном Чумаком, Мацуо Басьо та Володимиром Литвином, Галиною Кирпою. Вкотре переконаєтесь у майстерності Миколи Боровка, зачаруєтеся художнім світом Олеся Бердника. Ще на вас у збірці чекає безліч сюрпризів від авторів живого українського слова.

І нарешті – їх величності: Методологія та Методика вивчення рідного краю у закладах загальної середньої освіти! Як цікаво й доступно ознайомити учнів з історією рідного краю, прищепити любов до літератури як мистецтва, розвинути краєзнавчі та туристичні уподобання, ви знайдете на сторінках видання у п’ятому розділі. Учителями вчителів стали Марина Баришполець, Мирослава Смольніцька, Тетяна Засенко, Тетяна Казько, Наталія Коновал, Лідія Новосад, Наталія Петренко та авторка цього відгуку.

Насамкінець хочу подякувати всім тим, хто вдихнув у видання душу й дав йому життя, всім тим, хто уважно вичитував кожен рядок та згуртував науковців довкола рідної Бориспільщини. Тож нехай збірник матеріалів науково-практичної краєзнавчої конференції «Проблеми розвитку краєзнавства на Бориспільщині: традиції національної культури та формування етносвідомості» стане початком нової серії видань про цей край, його людей, його історію та мистецтво, його цінності та традиції.

Лети, думко, вдягнена у друковане слово, й окрилюй земляків на звершення!

Людмила МОЗГОВА, кандидат педагогічних наук, аналітик Аналітичного центру  Всеукраїнської асоціації органів місцевого самоврядування  «Асоціація міст України»

Share Button