Невакцинованих працівників мають попередити про відсторонення до 8 листопада – Держпраці

Роботодавці до 8 листопада мають попередити працівників, які згідно наказу МОЗ підлягають обов’язковій профілактичній вакцинації і відмовляються вакцинуватися від COVID-19, про відсторонення від роботи. Про це сказав в.о. голови Державної служби України з питань праці Ігор Дегнера.

«Стаття 46 кодексу законів про працю говорить, що роботодавець може і зобов’язаний відсторонити працівника, який ухиляється чи відмовляється від профілактичного щеплення. З точки зору самого процесу відсторонення від роботи необхідно зафіксувати факт відмови працівника від проходження щеплення або фактично ухилення. Такий обов’язок підкріплений і суттєвим рівнем відповідальності. Кодекс про адміністративні правопорушення передбачає відповідальність у розмірі від 34 тис. грн до 170 тис. грн за порушення норм та положень, в том числі і тих, які передбачені законом про захист населення від інфекційних хвороб. Тому роботодавцію необхідно завчасно, до 8 листопада, попередити працівника про ті наслідки, які можуть бути, якщо працівник ухиляється і не інформує роботодавця про те, що він пройшов хоча б перший етап щеплення, якщо передбачається щеплення у два етапи», – розповів Дегнера.

Також за його словами, роботодавець має надати працівнику всю інформацію та за необхідності сприяти у проходженні такого щеплення.

Необхідна інформація про пункти вакцинації та роботу мобільних бригад по щепленню від COVID-19 доступна на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Окрім цього за словами в.о. голови Державної служби України з питань праці, має бути виданий наказ по підприємству і доведений до відома працівника під підпис.

«В наказі відповідно має бути зазначено, що таке відсторонення відбувається до усунення причин, що призвели до нього. Тобто фактично до підтвердження проходження вакцинації. Відповідно до законодавства таке відсторонення не підлягає оплаті на той період, на який працівник відсторонений», – зазначив Дегнера.

Водночас, коментуючи питання дистанційної роботи для визначених категорій працівників, Дегнера зазначив, що дистанційна, надомна робота або робота в режимі гнучкого часу – це лише режими роботи.

«Немає винятку, в якому режимі роботи працює працівник. Законодавство передбачає, що роботодавець повинен цю категорію відсторонити», – сказав Дегнера.

Водночас він наголосив, що непроходження обов’язкового профілактичного щеплення не є підставою для звільнення.

«Роботодавець не має права звільняти працівника, який відмовитися або ухиляється від обов’язкового чи профілактичного щеплення», – сказав Дегнера.

Як повідомлялося, із 8 листопада працівники певних категорій не будуть допущені до роботи у разі непроходження профілактичних щеплень, зокрема, проти COVID-19. Перелік професій, які підлягають обов’язковій вакцинації, затверджений наказом Міністерства охорони здоров’я. Відповідно до наказу обов’язковим щепленням проти COVID-19 підлягають працівники: центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних органів, місцевих державних адміністрацій та їхніх структурних підрозділів та закладів освіти.

Share Button