Завдання – здолати туберкульоз спільними зусиллями

За статистикою ВООЗ, патогенними мікобактеріями, що викликають туберкульоз, інфіковано понад 2/3 населення Землі. Хворий на активний туберкульоз може заражати до 10-12 здорових людей протягом одного року. Відтак сьогодні ця хвороба є такою ж серйозною проблемою світового масштабу, як і сто років тому.

Ситуація в Україні особлива: ми входимо в десятку країн з найвищим рівнем захворюваності на стійкий до лікування туберкульоз.

29 жовтня відбулася онлайн-конференції на тему «Удосконалення місцевої політики протидії туберкульозу в Бориспільській міській територіальній громаді», ініційована виконавчим комітетом Бориспільської міської ради ініційовано проведення.

Конференція організована на виконання Робочого плану спільної діяльності з розроблення та впровадження оптимальної моделі надання фтизіатричної допомоги населенню Бориспільської міської ТГ, підписаного 14 квітня 2021 року міським головою Володимиром Борисенком та БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу», в рамках Меморандуму про співпрацю між Асоціацією міст України та Фундацією «Українці проти туберкульозу», Всеукраїнською коаліцією громадських організацій «Зупинимо туберкульоз разом» та Всеукраїнською асоціацією людей, які перехворіли на туберкульоз «Сильніші за ТБ».

Учасників конференції привітав заступник міського голови Євгеній Грона та медичний консультант Асоціації міст України Світлана Осташко.

На питаннях багатовідомчої та багатосекторальної взаємодії у протидії туберкульозу зупинився голова правління БО «Фундація «Громадський рух «Українці проти туберкульозу» Віталій Руденко, а на пропозиціях щодо вдосконалення місцевої політики протидії туберкульозу в Бориспільській громаді – співголова всеукраїнської коаліції «Зупинимо туберкульоз разом» Сергій Борткевич.

Начальник відділу охорони здоров’я виконавчого комітету Бориспільської міської ради Людмила Пасенко представила для обговорення проєкт комплексної програми протидії захворюванням на ВІЛ/СНІД, туберкульоз та вірусні гепатити в Бориспільській МТГ на 2022-2024 роки. Подаємо основні тези:

– У Бориспільській міській територіальній громаді, як і в цілому по Україні, спостерігається високий рівень захворюваності на туберкульоз та смертності від нього.

Епідемію туберкульозу в Україні було оголошено в 1995 році. Відтоді минуло понад 25 років, однак не тільки не досягнуто епідемічного рівня захворюваності, а й за усіма епідемічними показниками ситуація значно погіршилася. Нинішню епідемію туберкульозу називають триєдиною епідемією. Це означає, що сьогодні реєструється три різновиди туберкульозу. Перший, який був ще до відкриття протитуберкульозних препаратів і майже 96% таких хворих можна вилікувати. Друга складова епідемії – це епідемія хіміорезистентного туберкульозу, який погано лікується, при цьому виліковується близько 60% хворих. Третя складова включає туберкульоз у ВІЛ-інфікованих та хворих на СНІД, а це 40,0-45,0%, який дуже тяжко перебігає та практично не виліковується.

Нині держава задекларувала стратегічну ціль, яка базується на засадах Глобальної стратегії ВООЗ з ліквідації туберкульозу до 2035 року, – це зниження захворюваності та смертності від туберкульозу. І досягти її можна шляхом удосконалення системи організації та надання протитуберкульозної допомоги, забезпечення ефективного виявлення нових випадків та недопущення резистентних форм туберкульозу, підвищення якості лікування хворих. І найважливіше – проведенням превентивних заходів: профілактичних обстежень, туберкулінодіагностики та вакцинації згідно з календарем щеплень.

Туберкульоз сьогодні не лише інфекційна, а, в першу чергу, соціально небезпечна хвороба. Це означає, що її чинники мають політичні, соціальні, економічні, культурні тощо коріння, а наслідки негативно впливають на стан здоров’я і якість життя населення, несуть загрозу економіці та національній безпеці нашої держави. Системно проблему туберкульозу можна вирішити тільки замінивши підхід до неї від як суто медичної проблеми до багатовідомчої і багатосекторальної взаємодії, усунувши причини та подолавши негативні наслідки його існування.

СТАТИСТИКА СВІДЧИТЬ

Епідеміологічна ситуація із захворювання на туберкульоз у Бориспільській МТГ:

у 2020 році виявлено 31 хворого.

Для порівняння:

у 2019-му – 25 хворих;

у 2018 році – 33.

Соціальна структура хворих на туберкульоз по Бориспільській МТГ:

Минулого року найбільший відсоток хворих – 14 осіб, або 45,2, зареєстровано серед безробітного населення; 6 (19,4%) – осіб без постійного місця проживання; 1 (3,2%) – пенсіонери; 3 (9,6%) – діти; 1(3,2%) – службовці; 4 (12,9%) – робітники; 2 (6,5%) – інші. До того ж серед 31 хворого 8 осіб, або 25,8%, хронічно вживають алкоголь.

Результати лікування хворих на туберкульоз в Бориспільській МТГ:

У 2020 році вилікувано

54 особи, померло 6 осіб;

у 2019-му – 35 і 6 осіб, відповідно;

у 2018-му – 42 і 7 осіб.

Інф. «ТС»

Share Button