РОНДЕЛІ ЗМІНЮЮТЬ НАШЕ ЖИТТЯ

З V ювілейного Міжнародного фестивалю ронделя «На берегах Альти»

Ось і відбувся культурно-мистецький захід, який, без перебільшення, виводить Бориспіль на новий, вищий щабель, додає нових балів у надбанні репутації міста високого культурно-освітнього рівня. Організаторами Міжнародного фестивалю ронделя є Національна спілка письменників України, Бориспільська міська рада на чолі з міським головою Анатолієм Федорчуком та його заступником Людмилою Пасенко та Асоціація поетів -ронделістів України. Два весняні дні,16-17 травня, стали справжнім святом любові, творчості, краси. Сюди прибули понад сорок учасників не лише з України, а й з Болгарії, Польщі. Наша країна була представлена поетами з усіх її куточків: від сходу до заходу, від півночі до півдня.

ЯК УСЕ БУЛО

Розпочався фестиваль в актовій залі Бориспільської міської ради, його урочисто відкрили міський голова Анатолій Федорчук та голова Національної спілки письменників України Михайло Сидоржевський. Далі – ювілейний концерт, приурочений тридцятиріччю народної академічної хорової капели ім. Павла Чубинського (художній керівник та диригент Дмитро Радик). Окрім відомих біблійних текстів, в музичному супроводі й виконанні хору лунали поетичні твори голови Асоціації поетів-ронделістів України Миколи Боровка, які з ними органічно сполучалися, вкотре доводячи цим переваги ронделя та поетичний талант автора.

Цього ж вечора відбулася творча зустріч членів Асоціації у літературному кафе «Шапка Мономаха». Вирішували організаційні питання, зачитували власні поезії. Також вручили членські квитки новим членам Асоціації поетів-ронделістів України Ніні Габінській (м. Бориспіль), Олені та Геннадію Горовим (м. Обухів), Олегу Майбороді (м. Кам’янське Дніпропетровської області), Михайлу Милому (м. Костянтинівка Донецької області), Лідії Руденко (м. Миронівка Київської області), Вікторії Шевель (м. Переяслав-Хмельницький), Лідії Яцковій (м. Летичів, що на Хмельниччині). Заступник голови Асоціації поетів-ронделістів України, член Національної спілки письменників України Володимир Литвин провів презентацію книг і публікацій поетів-ронделістів, а їх лише протягом останнього року було чимало. Це «Недільне двокнижжя» Миколи Боровка та інші його збірки, збірка нових ронделів Ніни Ігнатенко «Ходить попід вікнами безсоння», збірка поезій поета з Борисполя Андрія Бендика «Ностальгія», в якій є розділ ронделів, збірка ронделів Лідії Яцкової «Рон-де-лю-бов» з оригінальною передмовою В. Литвина, антологія поезій про бориспільський край «У Борисполі вишні виспіли», журнал «Київ» з антологією ронделів 26 авторів «От і Рондель: стрункіш од стріл і грацій», антологія сучасного українсько-болгарського ронделя «У колі ронделя / В света на рондела» (українською та болгарською мовами).

Другий день розпочався виступами учасників у навчальних закладах міста і продовжився літературно-мистецьким форумом «Поезії безмежні береги» у культурно-розважальному комплексі «Бархат» (ведуча член Національної спілки письменників України Світлана Дідух-Романенко). Приємним моментом стало вручення літературних премій «Рондель року 2018». Лауреатами стали Ольга Савченко-Гнатюк (м. Кіцмань) та Микола Федоров (м. Бориспіль).

Цього року цікавою приємною новацією стало нагородження найактивніших учасників – організаторів, помічників, меценатів, поетів – медаллю Асоціації поетів-ронделістів України. Нагороду отримали М. Боровко, А. Федорчук, М. Сидоржевський, В. Литвин, В. Барна, М. Федоров, О. Савченко-Гнатюк, В. Женченко, О. Гордон, Н. Ігнатенко, І. Гайворон, О. Кіс, Л. Пасенко, С. Танцюра, О. Гур’єва, М. Кадієв, Н. Герджиков, О. Сич, В. Шалімов, Н. Погребна.

Потому – гала-концерт за участі поетів-ронделістів. Виступали творчі колективи та вокалісти міста. Завершилося дійство святковим прийомом учасників та гостей фестивалю міським головою.

РОДЗИНКИ ПОЕТИЧНОГО СВЯТА

А як без них?! Саме вони додали ювілейному заходу особливого шарму. Так, однією з приємних несподіванок стало читання міським головою власних ронделів. Виявляється, як пожартував А. Федорчук, «бацила ронделів заразна». Тож щирі оплески заслужив цього разу не як очільник міста, а як поет.

Новацією стали незвичайні поштові листівки. На кожній – текст ронделя і художня ілюстрація до нього. Такі незвичайні листівки, що сприяють популяризації рондельної форми вірша, друкуються у м. Рівне. Їх показала першого фестивального дня Ірина Мельник, член оргкомітету, голова Рівненської обласної організації Асоціації поетів-ронделістів України, член Національної спілки письменників України. Вони вельми зацікавили гостей з Польщі, які хочуть перейняти цей досвід.

Нагороди, відзнаки, подарунки від зарубіжних друзів також можна вважати своєрідною «вишенькою на святковому торті». Та, власне, кожен рондель, прочитаний його автором, ставав маленьким відкриттям творчої особистості.

ЗА КАДРОМ

Звісно ж, фестивальному святу, що відбулося, розкриттю непересічних талантів передувала копітка кількамісячна робота. Тож як не згадати тих, хто сприяв його проведенню. Найперше треба віддати належне координатору проекту, батьку ронделя, так його подеколи називають, Миколі Боровку. Саме з його ініціативи відбуваються ці яскраві свята поезії, саме він своєю творчістю надихнув на написання ронделів багатьох талановитих людей. Без перебільшення, ронделі докорінно змінили їхнє життя, зробивши його цікавішим, наповненим справжньою поезією. Та й підтримка цьогорічного фестивалю меценатами відбулася саме завдяки зусиллям пана Миколи.

Так вже судилося (працюємо в одному кабінеті), помітила, скільки праці та сил доклав до підготовки фестивалю В. Литвин, відповідальний секретар оргкомітету, заступник голови Асоціації поетів-ронделістів України. Це була непомітна, як сам вважає, чорнова робота. Лише на замовлення та виготовлення  медалей Асоціації поетів-ронделістів України він витратив не один тиждень. Проте як потім щиро радів їхньому вдалому дизайну!

Коли вже йдеться про працю непомітну, але без якої взагалі нічого не відбулося б, то як не згадати людину, яка донедавна була більше знана в місті як юрист, проте останнім часом подивувала вже кількома поетичними збірками. Микола Федоров, а мова саме про нього, під час організаційної роботи й проведення самого фестивалю доклав чимало зусиль.

Спонсорами V Міжнародного фестивалю ронделя стали ТОВ «Транспромсервіс» (генеральний директор Світлана Танцюра), ПрАТ «Бориспільський комбінат будівельних матеріалів» (голова правління Ігор Шалімов), ТОВ «П.М. Інвест» (директор Олег Онищук), ТОВ «Трест Бориспільсільбуд» (директор Олександр Сич), Бориспільське районне споживче товариство (голова правління Костянтин Струков), ПАТ «АТАСС-Бориспіль» (директор Сергій Пасько), ФОП «Ломако Володимир Данилович».

МОЖЛИВІСТЬ ПОСЛУХАТИ СПРАВЖНЮ ПОЕЗІЮ

Тож для всіх, хто відвідав фестиваль (його культурна програма проходила як відкритий захід), він став можливістю послухати справжню поезію, на чому наголошував під час його закриття голова Національної спілки письменників України М. Сидоржевський. Для кожного ж із учасників, як, втім, і для автора цих рядків, фестиваль «На берегах Альти» став своєрідним калейдоскопом вражень, подій, зустрічей. Ось лише кілька слів від учасників:

Ольга Кіс, член оргкомітету, голова Львівської обласної організації Асоціації поетів-ронделістів України, член Національної спілки письменників України: «Важливо, що такий фестиваль проходить саме в Борисполі. Адже тут зійшлося кілька факторів – близькість до Києва, що зосереджує в собі культуру України, до того ж ваше місто є батьківщиною автора слів Державного гімну Павла Чубинського, тут мешкає «батько» українського ронделя Микола Боровко, який стоїть біля витоків цього фестивалю. Я брала активну участь у попередніх фестивалях, стала лауреатом премії «Рондель року-2017». Сподіваюся й надалі приїздити, представляти свої нові поезії».

Лідія Яцкова, член Національної спілки журналістів України, м. Летичів Хмельницької області, поет-ронделіст: «Побачила на цьому фестивалі непересічних цікавих людей, кожен з них є справжньою творчою особистістю. Мене переповнюють враження від спілкування з ними. Вразили бориспільські діти, їхній інтелект, обізнаність у царині поезії. Разом з Ніною Щербатою, також із Хмельниччини,  поетесою Ольгою Савченко-Гнатюк  виступали у ЗОШ № 6. Ми з Ніною виконали пісню на слова поетеси зі Старої Синяви Любові Сердунич і на мою музику «Ой, Устимку», присвячену наймолодшому з Героїв Небесної Сотні – дев’ятнадцятирічному хлопцю з Тернопільщини Устимові Голоднюку. Нас вразила небайдужість і щирість учнів. Головне, що ми побажали їм, мирного і щасливого майбуття».

Вікторія Шевель, медик за спеціальністю, молода поетеса, ронделіст-початківець, м. Переяслав-Хмельницький: «Участь у фестивалі є чудовою нагодою виявити свій творчий потенціал, свої здібності. Перебуваю у постійному захопленні від рівня його проведення, талантів учасників. І ще для мене це стимул для подальшої творчості. Тож, сподіваюся, на наступний фестиваль привезу нові ронделі».

Марія Фоміна, поетеса-ронделіст, с. Сошників, Бориспільщина: «Фестиваль витягує нас з повсякденної буденності життя. Ми відпочиваємо душею, спілкуємося зі старими друзями і набуваємо нових. Ми здіймаємося на новий щабель життя, в якому нові поезії, натхнення, поштовх до подальшого творіння!»

Ці хвилі з вражень творчих учасників могли б котитися до безкінечності. Та на цьому зупинимося, а те, що відбувалося, чи не найкраще підсумував у своєму ронделі один із перших учасників молодий поет з Обухова Геннадій Горовий. Він надіслав його електронною поштою вже наступного дня. Тобто не встиг завершитися фестиваль, а відгуки не забарилися!

Геннадій Горовий

Зайнявся день на виднокрузі.

Рондель купається в росі.

В своїй римованій красі –

На Альту з’їхалися друзі.

 

По всій Бориспільській окрузі

Лунають вірші звідусіль:

Зайнявся день на виднокрузі

Рондель купається в росі.

 

Литвин і Боровко в напрузі,

Аби не брать на душу гріх,

Зустріти треба чинно всіх,

Віддаючи пошану музі.

Зайнявся день на виднокрузі.

Тож надихаються, творять, пишуть чудові поезії. Чекатимемо на нові фестивалі. Вони запалюють бажанням жити, творити, змінюють наше життя… І, звісно ж, дякуємо всім, хто запалив нас бажанням писати ронделі, відродив цю призабуту поетичну форму.

Наталія МОЖАЙКІНА, «ТС»

Share Button