Бізнес іде в Гору

Гірська громада – громада можливостей, наголошує сільський голова Роман Дмитрів. З ним важко не погодитись, нещодавно у селі відкрили McDonald’s, АТБ і готують реалізувати ще низку бізнес-проєктів зі знаком «+».

А ще громада активно залучає кошти обласного та державного бюджету і готується потрапити до проєкту «Велике будівництво», закладає парки та розвиває території.

«Років за п’ять усі побачать нову динаміку не тільки Гори, а й Мартусівки, Ревного та Затишного. Так, не все просто, але немає часу скаржитись – потрібно розвиватись», – вважає сільський голова.

Більше про проблеми «спільного життя» сіл, бюджетні пріоритети, «Велике будівництво» та чому бізнес іде в Гору – читайте у матеріалі «ТС».

изображение_viber_2021-10-13_21-19-13-449«Рік минув, а я й досі пояснюю, що ми одна громада»

– Проблема, яка залишається на сьогодні, – кожне село хоче тільки власного розвитку. І їх можна зрозуміти. Хто б не хотів, щоб саме в його селі в першу чергу будували дороги, робили освітлення і все інше.

Наприклад, Ревне каже: «У нас дороги не асфальтовані й вулиці не освітлюються, давайте нам зробимо». А Мартусівка відповідає: «У вас грошей немає». І тоді вкотре доводиться пояснювати, що ми всі разом, нагадувати, що Гора теж відмовилась від низки програм, коли з’явилась велика громада.

Але добре те, що у нас молодий депутатський корпус, який налаштований на розвиток.

«Бюджетні пріоритети» якісні послуги, медицина і чиста вода

– Ми поставили собі за мету організувати, найперше, якісне надання послуг.

На жаль, у більшості територіальних громад центральна садиба не пристосована для утримання такої кількості людей, і ми не виняток. Раніше було 15 працівників і цілком справлялись із цим приміщенням, а сьогодні нас понад 80 і ми не можемо всі тут розміститися. Тож одна частина працює у Мартусівці, а інша – в Ревному. Аби вирішити це питання, замовили проєкти по сільській раді – Горі та Ревному.

Другий напрям, куди спланували кошти, – медицина. Моє бачення: ми можемо зробити дороги й освітлення, але хто по них ходитиме? Треба відновити амбулаторії і привести їх до стану відповідно до вимог НСЗУ, щоб було державне фінансування.

Розробили проєкти і робимо капітальні ремонти в Ревному та Мартусівці. У Горі маємо складнощі з капремонтом. Там довга історія про недбайливого бізнесмена, який незаконно займає приміщення і не хоче виїздити, а ФДМУ не може передати нам будівлю.

Решта бюджету – будівництво школи, завершення дитсадка. Приємно, що наш розвиток і наш підхід бачать на обласному та державному рівнях. Нам вдалося залучити кошти на локалізацію екологічної катастрофи в Ревному. Ми розробили проєкт і сподіваємось, що до кінця року вдасться прибрати з поля фекалії.

Також вдалося залучити обласні кошти на проєкт будівництва центрального водовідведення в Горі.

Наступного року плануємо акцентувати увагу на чистій воді. Значну суму коштів виділимо на водопостачання та водовідведення. Про це домовились з депутатами і в бюджеті закладатимемо відповідні кошти.

«У скандалі з крематорієм поставили крапку кладовище зупинило б розвиток громади»

– Крематорію не буде. У цьому скандалі поставили крапку. І хоч кладовище планували розташувати на території Золочівської громади, мені довелося долучитись до вирішення питання сусідів.

Хочу подякувати народним депутатам, які швидко організувались, підтримали, організували засідання комітету ВР, нам вдалося достукатись до голови РДА Руслана Дяченка, який скасував ДПТ, і голови Київської ОДА Василя Володіна.

Звісно, можна було сказати, що «моя хата скраю», але йшлося про територію, яка межує з нами. Так, кладовище потрібно, але воно має бути віддалене від населеного пункту. А з тією статистикою, це до 80 поховань у день – по нашій дорозі їздили б самі катафалки.

Треба враховувати такі речі, а не просто думати про бізнес-проєкт… І якщо повернутись до межі, то кладовище просто перекрило б наші населені пункти. Я як голова громади зацікавлений, щоб був економічний розвиток, а кладовище його б зупинило.

«Школа у Горі має великі шанси потрапити до «Великого будівництва»

– Очікуємо потрапити до програми президента «Велике будівництво» й отримати понад 100 млн грн. Таким чином вдасться здати школу у 2023 році.

Йде інфляція. І наступного року знову вийдемо на коригування. Проєкт, який був, – недосконалий. Станом на сьогодні вирішили питання щодо центрального водовідведення. А ще потрібно вирішити питання з меблями, оскільки було закладено найдешевші, і зробити дизайн-проєкт. Так, виділимо додаткові кошти, але зробимо сучасну школу.

Коли змінили фасади, то вчителі сказали, що це ліцей. Дійсно, є мета зробити зі школи ліцей.

Але існує проблема у школі в Ревному. Будівля тріщить по швах у прямому сенсі. Є щілини наскрізь. Замовили будівельну експертизу, і якщо потрапимо до «Великого будівництва», матимемо вільні кошти, які спрямуємо на Ревненську школу.

«Гора стала першим селом, де відкрився McDonald’s. На черзі ще низка бізнес-проєктів»

– Гора дійсно стала першим селом в Україні, де відкрився McDonald’s . Це пілотний проект, і якщо виявиться вдалим, то ще низку ресторанів відкриють в Україні на трасі. За словами бізнесменів, після відкриття McDonald’s –вартість землі в Горі зростатиме. Такі фастфуди покращують економічне зростання населеного пункту.

Окрім того, біля McDonald’s відкрився великий супермаркет АТБ, а поряд з ними невдовзі з’явиться ще один об’єкт. По «фасаду», біля салону BMW, є зацікавленість у будівництві великого ресторану. З’явиться великий складський офісний комплекс, розробляється проєкт щодо торговельного комплексу. Розпочато будівництво двох котеджних містечок площею 5 і 17 га. Є у планах СТО і ще низка проєктів зі знаком плюс. І це дуже тішить, що, незважаючи на пандемію та економічний спад, в Гору заходить бізнес. І наступного року матимемо на 3 млн грн більше надходжень.

Тут ми з депутатами єдині, адже створюємо комфортний простір. У нас немає бюрократії, а є взаємодія з підприємцями. Бізнес це бачить і каже: «Ми готові допомагати вашій громаді».

«Наша громада стане кращою в Україні – з парками, велодоріжками та громадським простором»

– Ми завершуємо роботу над Генпланом Гори, до якої залучали навіть іноземних архітекторів. На кінець року вийдемо на обговорення документа, і впевнений, що за його реалізації Гора стане найкращим селом України, а разом з нею Мартусівка і Ревне – вся наша громада. Це без перебільшень.

Йдеться не просто про перпендикулярні вулиці, а про простір, про велодоріжки, пішохідні зони, парки і сквери на центральній дорозі.

«За п’ять років динаміка розвитку Мартусівки та Ревного набере обертів»

– Коли тільки-но брались за об’єднання громад, я бачив таку картину: Гора – адміністративний центр, Ревне – культурний центр, а Мартусівка – медичний центр, де планували будувати велику медамбулаторію. На жаль, щодо медцентру я помилявся. За рік ми не лише стикнулись з проблемою виділення землі, а й після спілкування з медиками зрозуміли – він не потрібен. Мешканці це підтвердили – амбулаторії мають бути у кожному населеному пункті. Проте це не означає, що обійдемо увагою чи коштами Мартусівку. Можливо, з часом вона перетвориться на туристичний центр – там є чудові парк і клуб. Розвиватиметься і бізнесова частина. З розвитком Гори території громади стають привабливішими. Будемо спілкуватися, розвивати діловий потенціал села.

Щодо Ревного наміри не змінились – це буде культурний центр із прекрасним клубом. Капремонт плануємо на 2023 рік, а до того часу займатимемось школою та дорогами. І хоч довгий час побутувала думка, що село депресивне, мені імпонує, що мешканці називають його найкращим. Сьогодні в Ревному можна побачити зовсім іншу картину – у центрі лад, з’являються нові кав’ярні. А зважаючи на депутатів, які зайшли в раду, село точно не буде депресивним. Окремо хочу відзначити будинок для літніх людей в с. Ревне, яким керує Оксана Сущенко. Цей заклад заслуговує на досить високу оцінку. Є різні життєві ситуації. Соромно має бути не те, що батьки у будинку для літніх людей, а те, що вони забуті й недоглянуті. Зараз це питання дуже актуальне, тож розглядаємо можливість будівництва нового великого корпусу, щоб мати змогу приймати не лише мешканців нашої громади, а й того ж Києва.

Громада можливостей

– І насамкінець, у нас велика громада можливостей, але це і велика відповідальність, яку маємо витримати і зробити все. Багато громад можуть тільки позаздрити.

Нам часто нагадують про наші 300 млн грн, але забувають про 150 млн грн вилучень. Тож не такий і великий бюджет розвитку – цього року він становив 47 млн грн. Наступного року плануємо вже 75 млн грн. Це добре, що удвічі збільшили. Немає часу жалітись, потрібно розвиватись!

IMG_9986

Взялись за дороги і благоустрій: як змінилось життя у Ревному після обєднання громад

Ревне після об’єднання громад ожило. Місцеві кажуть, що дороги почали латати і взялись за благоустрій.

«Траву косять, сміття вивозять тричі на тиждень», – розповідають молоді мами. За їх словами, «на 30% стало краще», але в селі дуже бракує сучасного дитячого майданчика, бажано закритого.

IMG_0004

«Наша початкова школа має все, що потрібно»

«Зараз початкова школа у Мартусівці має все, що потрібно», – каже директор філії опорного закладу Ревненської ЗОШ Любов Соловйова-Нікітіна.

«Стільки коштів виділяється громадою на освіту – раніше заклади такого не бачили. Коли до нас приїздили із столиці, то подумали, що потрапили за кордон. У нас є все: нове обладнання, комп’ютерна техніка, тачпанелі, інтерактивні дошки, кольоровий принтер. Моя мрія, щоб так всі освітяни жили. У нашій громаді освіті, культурі, спорту приділяють дуже багато уваги, і це правильно, бо діти – наша найкраща інвестиція.

Можу додати тільки одне – це чудово, що ми об’єдналися», – наголосила Любов Миколаївна.

Share Button