Кінологічна служба: як виховують та навчають поліцейських собак

Служити, захищати, допомагати та віддавати своє життя – саме так можна охарактеризувати поліцейських собак.  Які вони – службові собаки? Що вміють? Де живуть? І найголовніше – як допомагають розкривати злочини?

Журналісти «ТС» відвідали кінологічну службу на базі Бориспільського районного управління поліції ГУНП в Київській області. Саме у Всесвітній день захисту тварин, 4 жовтня, ми познайомилися зі старшим інспектором-кінологом лейтенантом поліції кінологічного центру Олександром Зеленським та його службовими вихованцями.

Про сильних та відважних чотирилапих друзів наших читайте детальніше.

Кінолог – учитель для чотирилапих

Згадуючи, як став кінологом, Олександр каже, що насправді в дитинстві «одночасно любив і боявся» собак. Вже коли став дорослим, вирішив усе ж придбати німецьку вівчарку Арту: «Це була моя давня мрія!» З Артою проводив багато часу, навіть на роботу вдвох їздили. А коли дізнався про професію кінолога, наважився випробувати вдачу, згодом закінчив школу кінологів. У навчанні, згадує, його завжди підтримувало керівництво, а зараз так само вже Олександр навчає та підтримує молодь.

На запитання, хто такий кінолог? –  з гордістю відповідає:

«Кінолог – це людина, яка любить собак, займається з ними та навчає їх».

Усе робили своїми руками

Кінологічна служба Бориспільського РУП  – це службові приміщення, облаштовані під вимоги чотирилапих: вольєри для утримання та територія для тренування. Доглядають та дбають про собак на належному рівні.

Пошук вибухівки – це ніби гра

А знаєте, як собаки шукають вибухівку? Головне, наголошує старший інспектор-кінолог, – аби пес реагував на предмети.  Далі навчання проходить у вигляді гри: собака шукає речі з різними замінниками запаху, для прикладу, вибухівку. Головне його завдання – знайти предмет.

Собаки, як і люди, – мають професії

Кінологічна служба в Бориспільському управлінні поліції працює нещодавно, тому молоде покоління собак лише виховують. О. Зеленський показує на двох цуценят-лабрадорів: «Між Лаймою та Драго обиратимемо одного – найкращого, саме він залишиться для подальшої служби у Борисполі».

Кінолог пояснює, що важливим є вміння реагувати на команди та повна відданість чотирилапих.

Собак, які вже відслужили, віддають у турботливі та люблячі родини.

За словами Олександра, собаки, як і люди, – мають свої професії. А обирають подальшу «роботу» чотирилапим за їх характером: якщо спокійний, то зможе шукати вибухові предмети або злочинців, якщо активний – підійде для пошуку зниклих людей або для штурму.

Лейтенант поліції демонструє нам своїх вихованців, розповідаючи історію кожного.

Бельгійська вівчарка – слідовик (знаходить сліди – ред.). Оскільки його кінолог – дівчина, тренують так, щоб умів ще й захищати.

Джем зовсім молодий, але вже старанно шукає вибухівку. Олександр Зеленський сподівається, що через рік-два він буде серед кращих не лише в нашому районі, а й в області.

Німецька вівчарка Гром працює слідовиком. «Якщо потрібно спіймати правопорушників, надаю перевагу йому, бо точно знаю, з ким іду на завдання», – пояснює старший інспектор-кінолог.

Бєлка – штурмова собака, яка приїхала з Болгарії, ходить по сліду та вміє затримувати правопорушників. «Для неї не є проблемою за командою заскочити навіть на високий бар’єр», – з гордістю розповідає чоловік. Бєлка вже має двох маленьких цуценят, згодом з ними теж почнуть займатися.

Німецька вівчарка Дейзі – слідовод, сьогодні є однією з найкращих. За словами кіноголога, Дейзі нещодавно допомогла в одному з розслідувань.

Лабрадор Фібі спеціально навчена з пошуку безвісти зниклих, саме вона представляла кінологічну службу у День міста, адже Фібі дуже лагідна й просто обожнює дітей.

Закінчуючи невелику екскурсію, О. Зеленський наголосив, що це лише фундамент, адже з гарним службовим собакою потрібно працювати завжди: «Ми обираємо кращих, аби працювати для громадян».

Кілька порад дресирування від кінолога з 17-річним стажем

Які є способи дресирування собак?

– Є три способи дресирування собак. Перший – наслідування, це коли цуценя спостерігає, як виконує команди дорослий собака і повторює їх. Другий – виховання собаки за допомогою їжі. Й останній – механічний, змушуючи собаку сісти чи лягти, показуючи, що господар головний.

Що стовідсотково не можна робити?

– Ніколи не можна бити та ображати: поганих собак не буває, є лише погані господарі. Знаєте, службове собаківництво часто плутають із шоу, вважаючи, що собаки мають бути красивими. Насправді ж, для службового пса це не важливо, адже коли шукаєш злочинця, ніхто на «красу» дивитися не буде, головне – результат.

Дресирувати починають з двох-трьох місяців. Чи може піддаватися дресируванню чотирирічний собака?

– Звісно, може, якщо це робити правильно. Якось підібрав на вулиці німецьку вівчарку. Привів Рея до ладу й разом поїхали на навчання. Спочатку були не дуже добрі результати, але вже через два роки ми увійшли до 10 кращих кінологів нашої країні.

У кінологічному центрі побувала Марина ГРИЦЮК, «ТС», фото автора

Share Button