Живі проти мертвих

Низка мирних протестів проти будівництва крематорію і мегакладовища на землях Золочівської та Гірської ОТГ днями закінчилася перемогою місцевих жителів – позачерговою сесією районної ради відповідне рішення було скасовано.

Юлія ЛИСИЦЯ, фото автора

29 вересня під стінами Бориспільської районної ради відбулася акція протесту проти цього моторошного будівництва. Увесь час, поки тривала позачергова сесія райради, люди біля адмінприміщення з плакатами в руках та надією в очах чекали такого омріяного ними рішення.

Подробиці справи

Не так давно Київську область сколихнула звістка про те, що на землях Золочівської та Гірської об’єднаних територіальних громад, між селами Петропавлівське, Мартусівка та Ревне, планують побудувати крематорій та величезний цвинтар на 1 мільйон могил для захоронення. Похованням мало займатися створене для цього комунальне підприємство «Стреліція».

Загальна площа об’єкта становить 250 га. Місцеві жителі виступили проти цього, аргументуючи свій протест тим, що дозвільну документацію складено без урахування думки громади, будівництво такого об’єкта погіршить і без того складну екологічну ситуацію, а транспортна інфраструктура сіл не готова до великого потоку автівок.

На одному з мирних мітингів було створено ініціативну групу, яка координуватиме всі дії щодо захисту інтересів жителів навколишніх сіл у боротьбі проти згаданого будівництва. Виконана її представниками робота з цього питання – колосальна.

Інтернет-ресурс «Київського регіону», зокрема, оприлюднив думку щодо цього будівництва депутата Гірської сільської ради Олександра Карасевича: «Для тих, хто не уявляє, який це треш, поясню: крематорій і те мегакладовище будуватимуться не для жителів Гірської та Золочівської ОТГ. Це планується для обслуговування Києва. А там проживає близько 5 мільйонів населення, яких везтимуть спалювати і ховати прямо у нас під боком». При цьому Карасевич наголосив, що площа запланованого кладовища має бути всього лише трохи меншою за всю територію ДП «МА «Бориспіль» разом зі злітними смугами.

Процес запланованого будівництва призупинено

На позачерговій X сесії Бориспільської районної ради були присутні керівники апарату, депутати районної ради (35 осіб), керівники відділів та управлінь, сільські голови, запрошені, активісти, представники громадських організацій. Ситуацію із будівництвом крематорію та величезного кладовища на території громад розглянули першим питанням. «Про припинення діяльності Комунального спеціалізованого підприємства Бориспільської районної ради «Стреліція» шляхом його ліквідації» доповідав заступник голови районної ради Іван Недогибченко.

Варто наголосити, що важливість ліквідації вказаного підприємства полягає в тому, що цільове призначення цих 250 га на сьогодні поки що не було змінене. Зробити це може лише комунальне підприємство. І, якби це сталося, процес будівництва крематорію та облаштування кладовища вже було б не зупинити. Ось із цією метою, швидше за все, й було створено КП «Стреліція».

Та перед голосуванням з проханням підтримати рішення про ліквідацію КП «Стреліція» до присутніх звернувся координатор ініціативної групи «Стоп Крематорій» Ілля Болгов. Водночас він зауважив, що вирішення цієї проблеми відбувалося напрочуд швидко, а не тягнулося тижнями чи місяцями, як то буває зазвичай. Він, зокрема, подякував районній раді та райдержадміністрації, що швидко відреагували на це питання, і за декілька днів було прийнято рішення про скликання позачергової сесії.

«Щось усе-таки у нашій країні змінюється. Не палили шини, не перекривали дороги. Всюди, куди приходили представники ініціативної групи, їм надавали майданчик для діалогу», – наголосив Ілля Болгов. Насамкінець він звернувся до працівників юридичного відділу Бориспільської РДА, аби ті проаналізували прийняте сесією рішення, щоб у ньому не було закладено хоч найменшого підґрунтя для будівництва в майбутньому цього крематорію.

Крапку ще не поставлено

Свою думку щодо неправомірності запланованого будівництва на засіданні позачергової сесії районної ради висловили депутат Київської обласної ради Ігор Левітас та громадський активіст Ярослав Годунок. Загалом, усі присутні діяли в унісон. Тож одноголосно прийнято рішення про ліквідацію створеного свого часу скандального комунального підприємства «Стреліція», яке мало займатися захороненнями. Також відбулося скасування райдержадміністрацією свого ж розпорядження про затвердження детального плану територій з розміщення кладовища у вищезгаданих громадах.

Активісти тішилися, що нарешті виправлено помилки, зроблені попередньою районною владою. Скептики ж стверджували, що це ще не кінець, і прогнозували новий розвиток подій навколо створення на землях громади крематорію. Варто пояснити, що остаточно крапку в питанні скандального будівництва крематорію в комплексі із кладовищем ще не поставлено. Це буде зроблено лише тоді, коли голова Київської ОДА Василь Володін, своєю чергою, скасує рішення попереднього голови Бориспільської РДА Володимира Строканя. Тому сесія Бориспільської районної ради прийняла рішення звернутися до голови КОДА з відповідним проханням.

Share Button