Зв’язок з усім світом і романтика на все подальше життя

У невеличкій кімнаті одного з приміщень ЗОШ № 6  збираються справжні романтики. Це дорослі радіолюбителі і юні гуртківці (наймолодшій – сім років, найстаршому –шістнадцять). Їхній вид спорту — один з найцікавіших у світі, ним займаються найвпливовіші і найвідоміші люди планети, серед яких і королі, і принці, і кіноактори, і вчені. Те, що він зберігся в Борисполі,  є  плюсом для нашого міста. Адже не секрет, що в деяких невеликих містах України, переважно в райцентрах,  він,  будучи створений та проіснувавши якийсь час, на жаль, зник. І нині дитячі колективні радіостанції на території Київської області, крім Борисполя, існують лише в Обухові і Білій Церкві, а також у самому Києві.

Шкода, адже на заняттях юних радіоаматорів іноді відбуваються справжні дива. Про них  розмовляємо з керівником гуртка, який відвідують нині тридцять чотири учні з різних навчальних закладів Борисполя, – Олексієм Ренгевичем. Цікаво і те, що  біля  витоків Бориспільської радіостанції стояв колишній редактор «ТС» Микола Шостак, який відійшов за життєві обрії і шістдесятип’ятиріччя якого ми б відзначали 10 квітня. На Бориспільщині його пам’ятають як письменника, редактора, журналіста. Та, певно, не всі знають, що він був і завзятим радіоаматором. Тоді ще Інтернету не було, то як же  радів і тішився з того, що завдяки своєму захопленню може спілкуватися з усією земною кулею. Нині справу свого татуся продовжує його син Максим Шостак. Під час нашої телефонної розмови він розповів, що  його батько був одним із засновників колективної радіостанції в Борисполі у 1981 році, вона спочатку була організована при Бориспільському військовому комісаріаті. Нині дитяча колективна радіостанція  працює при ЦТТ «Евріка». «Макса добре знаю, – каже Олексій Євгенович, – він один із тих радіолюбителів, які нам активно  допомагають, без їхньої технічної, моральної і матеріальної підтримки нам було б важко існувати».

– Олексію Євгеновичу, тож і нині радіоаматори здійснюють радіозв’язок з усім світом, і ваші вихованці в тому числі. А от з Антарктидою пробували зв’язуватися?

– Аякже, пробували. Ми тримаємо зв’язок з усіма континентами, а на цьому також працюють наші радіостанції. Колись  вдалося вийти на зв’язок навіть з космічною станцією. Тож наше коло спілкування досить широке.

Так, але Інтернет тепер надає в цьому  спілкуванні також широкі можливості.

– Коли діти тільки приходять до нас займатися, вони і про це кажуть. Та, знаєте, вихід в ефір можна порівняти з походом у гори. Гори можна побачити на екрані, прочитати про них, але ні з чим не порівняти підйом та відчуття висоти. Ось так і заняття радіотехнікою мають свою романтику, хто вже розпочав їх, то втягується, і це захоплення лишається з ним на все подальше життя. Звісно, справжньому радіоаматору треба багато чого знати і вміти.

І все ж таки, спочатку дитину треба зацікавити. Як Ви це робите?

– За спеціальністю я інженер-програміст, тож вирішив, що популярним серед дітей може стати ще один гурток, а саме – з робототехніки. І нині у нас фактично працює два гуртки – радіооператорів та робототехніки, вони знаходяться у тісному взаємозв’язку.

– Певно, дитину можна зацікавити ще й змаганнями. Як часто ваші вихованці беруть у них участь?

– Доволі часто, по кілька разів протягом року, і у міжнародних, і у всеукраїнських. На всеукраїнських змаганнях нам вдається гідно себе виявити. Так, у 2017 році трьом нашим учням вручав нагороди міський голова за те, що вони посіли призові місця у змаганнях юних радіоаматорів України. Цього  року склад гуртківців змінився, прийшло чимало новачків,  та вже те, що серед двадцяти команд-учасників наша посіла восьме місце, у цілому непогано для оновленого гуртка.

Звідки взагалі беруться фінанси для занять радіозв’язком, цей вид спорту, як відомо, не з дешевих?

– Ми  існуємо завдяки ентузіазму й суттєвій підтримці радіоаматорів старшого віку та ЦТТ «Евріка». Коли купували радіостанцію, приміром, нам допомагали з придбанням апаратури радіоаматори з усієї України. Нас підтримують також винахідники, приміром, брат одного з наших радіоаматорів Олександра Ігор Недождій. Ці небайдужі люди пропонують ідеї, що можуть знадобитися на практиці.

– Тобто постійно відбувається не лише процес спілкування з усім світом, діти й молодь опановують те, що знадобиться їм у майбутньому. Вам, певно, також цікаво працювати з молоддю?

– Так, я за спеціальністю програміст. Навчаючи молодь, опиняюся на перетині радіотехніки і радіозв’язку. Це мені під силу, і самому також цікаво. Бути радіоаматором –  означає вести своєрідний спосіб життя, і коли це тебе захоплює, то вже не відпускає. До речі, мій син Нікіта є нині студентом радіотехнічного факультету Київського національного технічного університету «Політехнічний інститут», на його вибір також вплинули заняття в моєму гуртку.

Наталія МОЖАЙКІНА, «ТС», на фото гуртківці дитячої колективної радіостанції разом зі своїм керівником Олексієм Ренгевичем

До речі: Винахідник з Борисполя Ігор Недождій звернувся до радіоаматорів з пропозицією виготовити та випробувати на дитячій колективній радіостанції незвичайну антену. Тож ось як він сам про це розповів: «Суть полягає в створенні зустрічного магнітного поля між поляризованими областями. Антена має безпосередньо створювати розмитий в просторі образ фотона, тобто радіохвилю. Завдання нескладне: потрібно на одному каркасі розмістити дві котушки, що намотані зустрічно проводом завдовжки приблизно в чверть довжини хвилі кожна. Тобто одна котушка, наприклад, намотується за годинниковою стрілкою, а інша, через невеликий проміжок, проти годинникової стрілки. Кінці їх під’єднують до двох пустотілих металевих сфер або тороїдів обертання, таких собі своєрідних «бубликів». Якщо таку антену розмістити вертикально, то один її кінець можна заземлити. Головною особливістю в запропонованій антені є використання зустрічно намотаних котушок. Передбачається використання в середині котушок феромагнітного матеріалу. Антена має ефективно працювати навіть на наддовгих хвилях. Така антена за умов вдалих результатів випробування може зацікавити не лише радіоаматорів, а й військових».

Share Button