Кір наступає: чому в школах Борисполя і досі не ввели карантин?

Минулого тижня в місті зафіксовано «рекордні» показники захворюваності на кір: за три дні було госпіталізовано близько 30 осіб. У лікарні думали над тим, щоб закрити терапевтичне відділення і перетворити його на карантинну зону для хворих на кір. Проте, за словами медиків, «пік» минув. І наразі хворим повністю віддали другий поверх інфекційного відділення.

Незважаючи на це, бориспільців закликають не панікувати, а вакцинуватись. Чому в школах не оголосили карантин та де і коли можна зробити щеплення? Ці питання обговорювали на початку тижня на нараді у міській раді. Хочете знати відповідь – читайте далі.

За тиждень майже 30 дітей захворіло на кір

«Минулого тижня (11-17 березня – ред.) у Борисполі зареєстровано 60 випадків – з них – 29 у дітей, 24 з яких відвідують організовані колективи», – наголосив перший заступник міського голови Микола Корнійчук, коментуючи підсумки засідання ТЕБ та НС. При цьому посадовець додав, що рівень захворюваності на кір значний: як доказ, навів цифри за 11 березня, коли зареєстровано 30 випадків, з них 17 – у дітей.

Школи і дитсадки: де реєстрували захворювання?

Найбільше випадків кору – сім – зареєстровано у ЗОШ № 7, п’ять випадків – у ЗОШ № 6, три випадки – в ліцеї «Дизайн-освіта» імені П. Чубинського і по два випадки у ДНЗ «Світлячок», ДНЗ «Віночок», ДНЗ «Берегиня» та ЗОШ № 1. Лише п’ятеро серед хворих дітей були щеплені. По кожному випадку направлено листи в лікувальні установи міста щодо проведення протиепідеміологічних заходів у вогнищах кору.

Хто провалює плани щеплень?

Вакцини від кору в Борисполі вистачає, але залишається проблема з батьками, які відмовляються від вакцинації. Наразі, за інформацією М. Корнійчука, за два місяці року план вакцинації дітей проти кору виконано:

КПК 1 (1 рік) – 15,5% – щеплено 109 осіб;

КПК 1 (2 роки  і старші) – 45,7% – 97 осіб;

КПК 2 (6 років) – 14,9% – 119 осіб;

КПК 2 (старші 7 років) – 150,3% – 279 осіб.

«За» і «проти» карантину

Ще одним способом якщо не боротьби з кором, то принаймні зниженням його поширення, є карантин.

«За» закриття освітніх закладів у міській раді ратує секретар міської ради Ярослав Годунок: «Я за те, щоб оголосити надзвичайну ситуацію через захворюваність на кір. Не можу зрозуміти, як при такому спалаху ми кажемо, що у нас нема нічого надзвичайного? Хто рекомендував ухвалити таке рішення? Треба оголосити карантин у школах і днів на 20  – це вбереже дітей. Або до канікул додати ще тиждень чи два».

Проте його запалу не поділяють ні колеги, ні медики, ні освітяни.

«Це не є епідемія», – наголосив М. Корнійчук і додав, що директори проти закриття шкіл: Діти мають навчатися: якщо ми закриємо одну школу, то завтра діти не прийдуть і в інші».

Ні один карантин кір не зупинить, якщо не буде вакцинації, наголошує керівник «первинки» Євгеній Черенок. Адже це не грип, хвороба має інші ознаки. Він також запевнив, що наразі хворі під наглядом, ізольовані і панікувати немає сенсу. За словами Є. Черенка, потрібно не школи закривати, а говорити батькам про вакцинацію, і від цього буде більше користі.

Освітяни також наголошують, що не бачать сенсу закривати навчальні заклади. Вони дотримуються порад медиків і стежать за рівнем захворюваності, а також записали кожному учню у щоденнику про те, що варто зробити щеплення.

«Станом на п’ятницю (15 березня – ред.) у нас 16 дітей і один учитель захворіли на кір», – повідомила керівник управління освіти і науки Тетяна Павленко. За її словами, загалом «ситуація по Київській області дещо відрізняється від нашої, але у великих містах – Біла Церква, Бровари – кількість хворих теж перевищує 20 і 30 дітей».

Т. Павленко повідомила, що проводиться робота з батьками щодо вакцинації дітей, а звернутися можна у кабінет щеплень щодня, навіть у суботу.

У школу без щеплень: відмовити не можна

Не обійшлось і без обговорення питання «брати чи не брати» у школу дітей, які не мають щеплень. «Не брати» могло б стати простим та дієвим рішенням, та йому на заваді стоїть Конституція і право на освіту.

«Пам’ятаєте Львівську область, де люди збирались із акціями.? Ми насильно змусити не можемо. Це має бути на законодавчому рівні. Просто створювати свій нормативний документ, який завтра оскаржить суд, ми не будемо. Люди мають усвідомлювати, що це життя їх дітей», – підкреслив міський голова Анатолій Федорчук, коментуючи пропозицію не приймати у школи тих дітей, які не мають щеплень.

Щоправда, дилема «брати чи не брати» не поширюється на дитсадки. З цим у Борисполі суворо: або робите щеплення, або приносите довідку, що вони протипоказані – в іншому випадку – зась.

Але, як показує статистика захворюваності, подібний «відбір» теж не завжди працює.

Кір може бути лише генеральною репетицією

Ситуацію зі збільшенням захворюваності на кір головний лікар Бориспільської ЦРЛ Олександр Щур називає генеральною репетицією перед серйознішою загрозою – дифтерією. Проте головлікар має надію, що цього року в Україні вакцини і змога себе захистити будуть.

Що ж стосується кору, якщо за минулий рік було госпіталізовано 88 осіб (57 дорослих і 31 дитина), то за два з половиною місяці цього року – 123.

«За два місяці 2019 року в нас було 69 випадків кору – дорослих 35, дітей – 34. За 17 днів березня – 54 хворих. У сумі це 123 випадки. За минулу середу, четвер і п’ятницю (13-15 березня – ред.) – на день було 8-10 госпіталізацій», – повідомив О. Щур.

За його словами, станом на 18 березня, у ЦРЛ перебувало 44 хворих на кір – 17 дітей і 27 дорослих (8 з району і 36 з міста).

«Другий поверх інфекційного відділення повністю віддали для хворих на кір. У четвер-п’ятницю  (14-15 березня – ред.) стояло питання про закриття терапевтичного відділення, щоб перевести туди хворих на кір. Але захворювання пішло на спад, сподіваємось, що впораємось так», – наголосив О. Щур і закликав усіх зробити щеплення не тільки від кору, а й від правця та дифтерії.

Графік роботи кабінету щеплень

У «первинці» запевняють, що вакцин вистачає – і всі вони якісні.

Кабінет щеплень працює за адресою: вул. Київський Шлях, 24. Графік роботи: понеділок-п’ятниця – з 09.00 до 14.00, субота – з 09.00 до 19.30.

Тоня ТУМАНОВА, «ТС»

Share Button