Тетяна Павленко: «Бориспіль потребує навіть не однієї, а кількох шкіл»

Уже наступної середи шкільний дзвоник покличе школярів на навчання: для когось він буде першим, для когось традиційним навчальним, а для когось – останнім. Напередодні початку освітнього процесу спілкуємося з начальником управління освіти і науки Бориспільської міської ради Тетяною Павленко про особливості роботи освітніх закладів в умовах карантинних обмежень, закупівлю обладнання для освітніх потреб і впровадження «Реформи шкільного харчування» в Бориспільській ОТГ, а ще порушили тему перевантаженості міських шкіл. Читайте – лише в «ТС».

Тетяно Володимирівно, як управління готується до навчального процесу?

– Працюємо над створенням безпечного та комфортного середовища у закладах освіти для учасників освітнього процесу. Усі закупівлі здійснюються через систему ProZorro – проводимо закупівлю не лише послуг на ремонтні роботи, а й здійснюємо закупівлю обладнання. А ще підвищуємо кваліфікацію вчителів на різних майстер-класах, проводимо медичні обстеження. Робимо все, аби з першого вересня вчитель міг активно працювати, а діти –  навчатися.

Найголовніше – формуємо мережу, адже від того, як сформуємо її, залежатиме розподілення коштів між школами та класами.

А що закуповуєте для шкіл Бориспільської громади?

– Перелік занадто широкий. Минулого тижня привезли ноутбуки для Нової української школи (НУШ), вартість яких 340 тис. грн, інтерактивні дошки та проєктори – на 714 тис. грн. Також закупили персональні комп’ютери вчителям для дистанційної роботи з учнями – на 2 млн 400 тис. грн; окремо для ЗОШ №№ 3 і 8 інтерактивні комплекси – на суму 200 тис. грн. Встановлення системи пожежної сигналізації у майстерні та теплопункті для ЗОШ № 3, блискавкозахисту в цьому закладі та гімназії «Перспектива» обійшлися у 888 тис. грн. Принтери, ламінатори, веб-камера  – на 426 тис. грн, обладнання для харчоблоків – на 456 тис. грн, а ще меблі для учнів початкових класів – на суму 650 тис. грн та засоби гігієни – на 2 млн 68 тис. грн. Вартість санаторно-курортних путівок – майже 1 млн 200 тис. грн. Погодьтесь, суми – вражають! Загалом у Бориспільській громаді проведемо закупівлю обладнання для освітніх закладів на 13 млн грн. Близько 2 млн вже оплачено, інші – ще попереду.

Нещодавно ви побували на форумі «Реформа шкільного харчування», де виступали перша леді країни Олена Зеленська, міністр освіти і науки Сергій Шкарлет та міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко. Що нового запозичили для себе і для освітнього процесу в громаді?

– Відвідали форум разом із заступником міського голови Людмилою Бистрою. Для себе зробила висновок: не зупинятимемося на досягнутому, адже ми на правильному шляху. У Борисполі реформа шкільного харчування є пілотною, та вже маємо певний досвід – директори бориспільських шкіл навіть ділилися досвідом з колегами, відвідавши майстер-класи: «Як правильно організувати харчування в освітньому закладі». Ще багато чого потрібно оновити – десь зробити  ремонт, а десь замінити обладнання. Все для того, аби кухарям працювалося комфортно, щоб їжа була смачною та безпечною, а обладнання таким, з яким легко впоратися і за допомогою якого можна приготувати різноманітні страви та нагодувати ще більше дітей – шинкувальні машини, пароконвектомати, пароварочні апарати та інше енергозберігаюче обладнання, яке на ринку представлено дуже масштабно.

– В яких освітніх закладах розпочато цей пілотний процес?

– У Бориспільському академічному ліцеї, ЗОШ № 3, ліцеї «Дизайн-освіта» імені Павла Чубинського вже оновлено харчоблоки – зроблено ремонти і закуплено нове обладнання. У ЗОШ № 6 завезено обладнання і готується проєкт на ремонт їдальні та харчоблоку. У ЗОШ № 1 завезено нове обладнання, зроблено капітальний ремонт гарячого цеху і продовжується ремонт в окремих цехах. Для Кучаківської ЗОШ та ЗОШ № 7 придбали пароконвектомати. У дитсадках «Віночок» та «Теремок» кухарі вже також працюють на новому обладнанні, тобто, як бачимо, процес пішов, і, можна сказати, успішно.

Чи проходять кухарі перенавчання?

– Сьогодні підготовка кухарів має велике значення. У Бориспільському професійному ліцеї створено навчальний комплекс, де кухарі закладів освіти за кілька днів можуть пройти навчання. У заклад  навіть приїжджають навчатися кухарі та директори комунальних закладів освіти з інших районів Київської області. Сподіваємося на підписання договору про співпрацю з цього питання якнайшвидше.

А як формуєте навчальний процес під час карантинних обмежень?

– Все залежатиме від того, як складатиметься ситуація в країні, в якій карантинній зоні перебуватиме наша Бориспільська громада. Є рекомендації Міністерства освіти і науки щодо організації освітнього процесу, а ми готуємося до великої педради, яка відбудеться 27 серпня, і разом з педагогами обговоримо модель нашої подальшої освітньої роботи.

За наказом державного санітарного лікаря, якщо в освітньому закладі вакциновано менш ніж 80% працівників, тоді заклад змушений буде перейти на дистанційну або змішану форму навчання. Але освітній процес в жодному разі не зупинятиметься. Якщо вакциновано 80%, то заклад працюватиме у звичайному режимі в будь-якій карантинній зоні.

А як у Бориспільській громаді з вакцинацією освітян?

– Приміром, одного лише дня – 16 серпня, виїзною бригадою міського центру первинної медико-санітарної допомоги в Бориспільському академічному ліцеї щеплено 114 працівників освіти. Сьогодні освітяни мають змогу вакцинуватися у центрі вакцинації або в будь-якому міському пункті вакцинації. Зробити щеплення можна і в сільських амбулаторіях. Головне – щоб було бажання, а проблем зі щепленням не було і не буде.

Є освітні заклади, де щеплено вже 80 відсотків працівників?

– Станом на 20 серпня в Бориспільській ОТГ середній відсоток вакцинованих працівників закладів загальної середньої освіти становив 47%, в закладах дошкільної освіти – 42%, а в закладах позашкільної освіти вакциновано – 51%. У Рогозівській ЗОШ найбільший відсоток – 81%. Єдиний заклад, де вакциновано 100% працівників, – це ДНЗ «Казка», адже у штаті лише один директор. Також є невакциновані працівники, які числяться в штаті, але не працюють, наприклад, перебувають у декретній відпустці. Тому з вересня говоритимемо про вакцинацію тих працівників, які безпосередньо знаходяться на робочому місці.

Чи з усіх навчальних предметів заповнено вакансії?

– Директор кожного навчального закладу самостійно підбирає собі штат вчителів, тому незабаром дізнаємося, яких спеціалістів вони взяли на роботу.

Скільки учнів цього року піде до першого класу в Бориспільській ОТГ?

– Станом на початок серпня маємо 1232 першокласників, це 45 класів. Зрозуміло, що кількість дітей збільшуватиметься. Загалом у школах цьогоріч навчатиметься 11911 учнів, до дитсадків піде 3859 дошкільнят.

– Коли і як краще записувати малюка у дитсадок?

– До дитсадків діток записують цілий рік, але формування мережі груп відбувається наприкінці серпня, тобто 31 числа групи вже сформовано. Дитсадок – це не просто місце, де діти їдять, сплять чи граються. Перш за все – це освітній заклад, де для кожної вікової категорії розроблено програму, а вихователь навчає дітей. Аби дитина, яка прийшла в садочок, повністю її опанувала, потрібно починати з вересня, а в кінці року перейти до іншого етапу. Після закінчення групи малюк має бути готовим для опанування нової програми. Звісно, дошкільну освіту також можна здобувати і в приватних дитсадках, і вдома.

Чи вистачає закладів середньої освіти нашому місту?

– Протягом навчального року не минає і дня, щоб хтось не зателефонував щодо написання заяви до школи чи дитсадка, адже Бориспіль розширюється територіально. Тому якщо ви, приміром, переїхали до Борисполя і найближча школа переповнена – на жаль, школяра потрібно вести туди, де є місце.

Маємо класи, де навчається по 36 учнів, працювати в таких вчителю нелегко. Є заклади, які перевищують свої потужності в кілька разів. Наприклад, гімназія «Перспектива» розрахована на 1200 осіб, а там навчається 1931 учень – перевантаженість на 160%. НВК імені Костянтина Могилка розрахована на 450 осіб, а там навчається 952 учні, тобто заклад переповнений на 211%. Бориспіль потребує навіть не однієї, а кількох середніх шкіл.

Тому й маємо другу зміну…

– Однозначно, оскільки в школах не вистачає класів для всіх учнів, то вводимо другу зміну. Учні молодших класів навчаються до 12.00, учні середніх приходять на 12.00 і навчаються після обіду. Чому не старші класи? Тому що в учнів старших класів багато предметів, з якими б вони не впоралися й до 9-ої вечора. Звісно, це незручно для батьків, дітей, вчителів, але іншого виходу поки що немає.

Коли очікувати на відкриття «Казки» ?

– Все залежатиме від будівельників – коли закінчать повністю ремонтні роботи. Тоді управління освіти наповнить приміщення змістом. Сьогодні на папері вже сформовано групи дітей, які готові прийти й навчатися, підібрано педагогічний колектив. Коли стіни наповняться меблями та обладнанням – ми готові будемо розпорядитися всім, що у нас є. А до батьків велике прохання зачекати ще трішки – й усім разом зайти до нової «Казки».

– Що побажаєте учням, батькам та вчителям у новому навчальному році?

– Учням, їхнім батькам, учителям бажаю щодня мати задоволення від своєї праці і її результатів. Щоб кожному хотілося йти до школи і знати, що там поважають, цінують, вчать, довіряють і чекають на співпрацю. Новий навчальний рік нехай буде для нашої громади плідним і цікавим! А головне – здоровим!

Запитувала Валерія ШУЛЬГА, «ТС»

Share Button