30 років без ярма

Обличчя незалежності

Леонтій Сандуляк про те, як писали Акт проголошення Незалежності, та коли ж нарешті і завдяки чому наша країна стане найпотужнішою в Європі.

Зараз співавтору Акта про державну Незалежність України трохи за 80. І хоча рухи стали повільніші, але жвавий погляд і хист до жартів свідчать про нескореність рокам. А ще – вишукана українська, що плавно ллється з вуст, які колись виголошували промову на користь незалежності нашої держави.

Ну і, звісно ж, пам’ять. І сьогодні Леонтій Сандуляк пам’ятає до дрібниць усі події, що передували написанню Акта та проголошенню Незалежності України. Формат газети не дає змоги розмістити всі спогади видатного українця. Але ключове із розмови з велетом української державності, науковцем, дипломатом, доктором медичних наук, професором пропонуємо читачам «ТС».

Як Універсал став Актом

Про подію 30-річної давнини, яка до того моменту була лише мрією для багатьох українців, Леонтій Сандуляк може говорити годинами. Та журналісту «ТС» Леонтій Іванович розповів, як творився, власне, документ, якому ми завдячуємо незалежністю.

«30 років тому, 24 серпня 1991 року, було розіп’ято на хресті історію – Українська держава воскресла, – поринає спогадами у минуле співрозмовник. – Цього дня Верховна Рада України прийняла Акт про державну Незалежність. Мені випало велике щастя творити цей Акт, а не просто бути писарем. Пригадую, коли постало питання про те, що виходитимемо і оголошуватимемо Незалежність, Левко Лук’яненко сказав, що текст документа писатиме він. Але чомусь у помічники до нього йти ніхто не погодився. Ось тоді він і запропонував мені допомогти у цій справі.

Документ у його домашніх заготовках називався Універсалом. Однак я запропонував назвати його Актом, адже таку назву має одноразова дія, яка, до того ж, стане урочистою після проголошення Незалежності. І він погодився».

Секрет щасливої та успішної держави – від Леонтія Сандуляка

Людина, яка писала Акт Незалежності України, уже давно не в політиці. Однак він уважно спостерігає за тим, як розвиваються події в рідній країні, і сміливо заявляє, що часи розквіту України ще попереду. «Вкотре наголошу, що Україна – найбагатша держава в Європі, – з нотками гордості в голосі виголошує загальновідоме Леонтій Сандуляк. – Ми – особливий народ і особлива держава. І все в України буде добре. Головне – треба зрозуміти, що це не так швидко станеться, як усі того хочуть.

Не варто говорити, що сьогодні в Україні погано живеться. А пам’ятати слід одне: Мойсей водив свій народ пустелею 40 років, бо Всевишній тоді йому сказав, що в землю обітовану мають увійти вільні люди, а не раби. Нам сьогодні – 30 років. Буде порядок тоді, коли на всіх рівнях влади обиратимемо не рабів радянської епохи, а тих, хто народився в незалежній Україні.

По-перше, до влади не потрібно обирати людей, батьки яких були свого часу при владі, вони не надто відрізнятимуться від своїх батьків. По-друге, треба внести зміни до законодавства України: за хабарі – довічне ув’язнення із конфіскацією майна. Те ж саме має стосуватися і розкрадачів державної власності. По-третє, судді мають бути незалежні від виконавчої і законодавчої влади та обиратися, як обирається, наприклад, Верховна Рада. При цьому, якщо суддя з досвідом припустився якоїсь серйозної помилки у роботі, він позбавляється посади на довічно. Сьогодні наші біди в чому? Бо все безкарно розкрадають. Ось і весь секрет щасливої та успішної держави: при владі – молоді люди, які народилися в роки незалежності України, плюс ось такі, оновлені, закони».

Бліц-інтерв’ю

«ТС» запропонувала Леонтію Сандуляку завершити розпочаті фрази: що для нього елементи української державності?

– Леонтію Івановичу, українці, на Вашу думку, сьогодні це – …

…майбутні господарі Європи.

– Україна сьогодні незалежна від…

– …насамперед від Росії. Адже Росія 350 років вишукано нищила Україну.

– Нашій державі бракує…

– …мудрих правителів.

– Патріот – це той, хто…

– …турбується, в першу чергу, про своїх батьків, своїх рідних, про свою Україну.

– Послуговуватись українською – це означає…

– …бути українцем, людиною бути.

– Якою, на Вашу думку, є нова влада Бориспільської ОТГ у незалежній 30-річній Україні?

– Мені подобається нинішня влада у Борисполі. Імпонує, зокрема, те, що міський голова – молодий. Якщо ось такі, як Володимир Борисенко, молоді люди незалежної України прийдуть до влади по всій країні, ми станемо однією з найбагатших держав у Європі.

– Чого побажаєте іменинниці – нашій державі?

– Побажаю того, чого бажають усім іменинникам: здоров’я, щастя, багатства, жіночої вроди. Між іншим, українки – дуже вродливі. Це всі знають. Але, що найцікавіше, вони нізвідки не прийшли на територію, де розташована Україна. Це – корінний народ. В українок – гени, яких ніде більше немає, лише в Україні. Не розгубімо ж їх!

Юлія ЛИСИЦЯ

 

Share Button